“Pure qumështi”, kjo pije është një magji më vete për shumë sëmundje

Mjekësi alternative

“Pure qumështi”, kjo pije është një magji më vete për shumë sëmundje

Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 23:06
Ilustrim

Mastruz (Dysphania ambrosioides) konsiderohet të jetë një nga bimët më të përdorura për qëllime medicinale në botë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH). Bima gjithashtu është e shënuar në listën kombëtare të bimëve me interes për sistemin e unifikuar shëndetësor (Renisus).

Kjo listë përfshin 71 specie bimore natyrore të përdorura në mjekësinë tradicionale dhe të cilat kanë fituar përparësi në studimet farmakologjike.

Barishtja përmban vitamina A, C, vitaminë B, kalcium, hekur, fosfor, kalium, zink dhe vajra esencialë. Konsumi i saj bëhet përmes çajit ose të përzier me qumështin, ky i fundit është forma më e mirë dhe më e njohur e përdorimit.

Mastruz është i njohur edhe si barishte Santa Maria dhe mund të blihet në formën e tij natyrale ose në gjethe të dehidratuara, në disa tregje, dyqane produktesh dhe farmaci.

Për shkak të përqendrimit të lartë të lëndëve ushqyese, bima ofron përfitime të shumta për mirëqenien e trupit.

Lehtësim nga problemet e frymëmarrjes

Ka aftësinë të eleminojë mukozën dhe gëlbazën nga trupi ynë. Meqenëse përmban një nivel të lartë të vitaminës A, ndihmon në trajtimin e problemeve të frymëmarrjes, të tilla si astma, sinusiti dhe gripi i rëndë.

Rrit imunitetin

Falë pranisë së niveleve të larta të vitaminës C, ndihmon në rritjen e imunitetit dhe rezistencës ndaj sëmundjeve.

Efektive kundër dhimbjes

Ekstrakti i gjetheve të mastruzit ka përbërës anti-inflamator dhe analgjezik që mund të ndihmojnë në trajtimin e dhimbjes. Prandaj, për pacientët që kanë probleme kronike të dhimbjes ose ndjeshmëri ndaj lehtësuesve të dhimbjeve të zakonshme dhe anti-inflamatorëve, kjo bimë është një ilaç i shkëlqyeshëm. Ajo gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e ënjtjes së shkaktuar nga dëmtimi dhe rrit tolerancën e dhimbjes.

Kontribuon në tretje

Ndihmon kundër dispepsi, gastrit dhe zvogëlon gazrat. Për më tepër, ajo ka një veprim antibakterial, antifungal dhe antiviral, duke qenë në gjendje të luftojë probleme të ndryshme të shkaktuara nga këta mikroorganizma.

Veprim antiparasitik

Një avantazh tjetër i bimës është veprimi i tij antiparasitik. Bima vepron si ilaç shtëpiak kundër parazitëve të ndryshëm të zorrëve. Dhe, përveç që tregohet për njerëzit, ajo gjithashtu mund të përdoret në kafshë shtëpiake.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat