Vaji i ullirit ekstra i virgjër parandalon forma të ndryshme të çmendurisë

Mjekësi alternative

Vaji i ullirit ekstra i virgjër parandalon forma të ndryshme të çmendurisë

Më: 25 shkurt 2020 Në ora: 14:31
Ilustrim

Konsumi i vajit të ullirit ekstra të virgjër mund të parandalojë zhvillimin e formave të ndryshme të çmendurisë. Kjo është ajo që zbuluan studiuesit nga Universiteti Temple në Shtetet e Bashkuara.

Studimi i tyre u botua në revistën shkencore Aging Cell.Shkencëtarët arritën në përfundimin pasi krijuan një dietë të veçantë me vaj ulliri dhe e administruan atë tek minjtë e rritur, të cilat korrespondojnë me njerëzit e moshës midis 30 dhe 40 vjeç.

Gjashtë muaj më vonë, brejtësit kishin 60% më pak të predispozuar të zhvillonin taupatie, të cilat janë sëmundje neurodegjeneruese si sëmundja e Alzheimerit dhe ajo e Parkinsonit.

Në krahasim me minjtë që nuk morën dietë, kafshët që konsumonin vaj ulliri u bënë më mirë në provat e të mësuarit dhe kujtesës.

Ekspertët ekzaminuan indin e trurit dhe zbuluan se ata që konsumonin produktin kishin funksion më të mirë të trurit.

Përfitimi neurologjik erdhi sepse ekzistonte një lidhje më efikase në rajonet ku kalojnë impulse nervore, të njohura si sinapsa. Shkencëtarët besojnë se efikasiteti maksimal i sinapseve ishte për shkak të rritjes së nivelit të një proteine ​​të quajtur kompleks-1.

Domenico Praticò, drejtor i Qendrës Alzheimer të Universitetit Temple, tha se arsyet për përfitimin e vajit të ullirit nuk janë kuptuar ende plotësisht. Studimi i ri mund të ndihmojë në kuptimin më të mirë të kësaj marrëdhënieje.

Hapi tjetër në hulumtim do të jetë ushqimi i minjve të moshuar me vaj ulliri për të parë nëse, ashtu si tek brejtësit e rritur, një dietë e pasur me ushqim gjithashtu mund të zvogëlojë shanset e zhvillimit të demencës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat