Uji me limon dhe sodë buke, ilaç i shkëlqyeshëm për shëndetin tonë

Mjekësi alternative

Uji me limon dhe sodë buke, ilaç i shkëlqyeshëm për shëndetin tonë

Më: 27 shkurt 2020 Në ora: 16:15
Ilustrim

Limoni është një frut agrumesh me efekte të shumta terapeutike. Konsumuar në kombinim me sodë buke është një ilaç i shkëlqyeshëm natyror për shëndetin tonë. Limoni është një agrum me një mijë virtyte, pirja e ujit dhe limonit çdo mëngjes mund të ndihmojë në zgjidhjen e këtyre 11 sëmundjeve. Efektet e tij terapeutike janë për shkak të përbërjes së tij ushqyese dhe duket se ato janë përmirësuar në kombinim me bikarbonat natriumi. Zbuloni pse së bashku ato janë kaq të mira për shëndetin tuaj

Ujë limoni dhe sodë buke, vetitë dhe përfitimet

"Nuk po ndjeheni mirë? Pini një gotë ujë dhe limon dhe sodë buke. Përgatitni këtë pije në një minutë por do ta mbani mend për një jetë të tërë ". Sa herë na kanë dhënë këto këshilla dhe nëse i keni ndjekur ato me siguri e keni vërejtur efektin e saj. Një gotë ujë me limon dhe sodë buke ka efekte të rëndësishme të dobishme në shëndetin e përgjithshëm të trupit. Zbuloni pse është mirë dhe si ta përgatisni këtë pije të dobishme për trupin.

Pse ta pini këtë përzierje çdo ditë?

1.Pastroni organizmin:

Nëse trupi juaj ka shumë acid, kjo pije është e shkëlqyeshme për alkalizimin e trupit dhe rifitimin e mirëqenies. Përzierja e përfaqësuar nga këta tre përbërës ndihmon në pastrimin e trupit dhe eliminimin e toksinave të tepërta. Flavonoidet që përmbahen në limon i japin një fuqi të shkëlqyeshme antioksiduese. Këto molekula lejojnë që mëlçia të neutralizojë dhe dëbojë të gjitha toksinat nga trupi. Sodë buke gjithashtu mbështet këtë proces duke marrë pjesë në rregullimin e aciditetit të gjakut në mëlçi, duke lejuar që ajo të funksionojë në mënyrë optimale. Për më tepër, kjo pije ndihmon veshkat që të filtrojnë më mirë gjakun, duke siguruar që urina që arrin në fshikëz është më e pastër, duke zvogëluar kështu rrezikun që ai të kontraktojë infeksione.

2.Lehtëson shqetësimin e tretjes:

Situata klasike në të cilën e marrim këtë pije është kur kemi probleme me tretjen. Ushqimi i dobët çon në një tepricë të acidit të stomakut. Përzierja e ujit dhe limonit me sodë buke është një antacid i përsosur. Limoni dhe soda e bukës zvogëlon sasinë e acideve që fryjnë stomakun dhe që gjithashtu mund të depërtojnë në ezofag duke ndihmuar në zgjidhjen e shqetësimeve që lidhen me përzierje dhe problemet e tjera të stomakut, siç janë fryrja dhe akumulimi i gazit.

3.Parandalon djegiet e stomakut

Kur lëngu i limonit kombinohet me bikarbonat natriumi, acidi citrik që përmbahet në lëngun e limonit reagon me bikarbonat natriumi, duke formuar citrat natriumi, një tampon i dizajnuar për të ruajtur ekuilibrin e pH dhe stabilitetin e stomakut dhe neutralizojnë acidin e stomakut dhe për këtë arsye ndihmon në parandalimin e djegies së stomakut dhe urthit.

4.Rregullon nivelet e kolesterolit

Limonoidet zvogëlojnë nivelin e kolesterolit në gjak. Vitamina C, e pranishme në limon, e kthen kolesterolin në acid biliare i cili, sipas një studimi të kryer në vivo tek njerëzit, është efektiv në parandalimin e mbipeshës. Përveç kësaj, sipas hulumtimeve të tjera, kjo përzierje uji, limoni dhe sodë buke do të zvogëlonte rreziqet kardiovaskulare duke ulur nivelin e kolesterolit.

Si ta përgatisni këtë pije

Për të përfituar nga të gjitha këto përfitime shëndetësore, do t’ju duhet vetëm këta pak përbërës: 1/2 limon organik, një lugë çaji sodë buke, 250 ml ujë mineral. Shtoni lëngun e limonit organik të shtrydhur dhe lugën e çajit me sodë buke në ujin mineral, përzieni dhe pijeni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat