Përfitimet shëndetësore te xhenxhifilit

Mjekësi alternative

Përfitimet shëndetësore te xhenxhifilit

Më: 27 shkurt 2020 Në ora: 16:47
Xhenxhifili

Xhenxhefili është një nga ato erëza që shton diçka të veçantë për çdo gjë që futet në organizmin tonë. Pavarësisht nëse xhenxhefili është aroma mbizotëruese, si në përgatitijet e ndryshme të shujtave ditore , apo shërben si sugjerim intrigues i erëzave në një skuqje  ose zierje, ajo ofron një kombinim të këndshëm të ëmbël dhe pikante që i pëlqen qiellzës. Por me siguri diçka që është dobishme duhet të përdoret në dieten tuaj. Konsumimi i përditshëm i xhenxhefilit ofron të gjitha llojet e përfitimeve shëndetësore. Edhe nëse nuk iu pëlqen aroma, mund të dëshironi të filloni të merrni shtesë të përpunuar.

1. Menaxhon aciditetin e lukthit.

Refluksi i acideve, i njohur ndryshe si urth, është një gjendje e dhimbshme që mund t’ju bëjë të keni nevojë për një ilaç pa recetë për të lehtësuar simptomat tuaja. Herën tjetër, drejtohuni tek seksioni i produkteve në vend. Disa nga substancat aktive në xhenxhefil përdoren në ilaçet për urth për shkak të aftësive anti-inflamatore dhe anti-nauze të xhenxhefilit. Marrja e  xhenxhefilit kur keni përvojë me  aciditet do të menaxhojë simptomat.Poashtu të dhënat shëndetësore gjithashtu tregojnë se konsumimi i rregullt i xhenxhefilit mund të këtë edhe përfitime tjera të mëdha shëndetësore.

2. Karakteristikat anti-inflamatore.

Një mënyrë tjetër që efektet anti-inflamatore të xhenxhefilit mund të ndihmojnë në lidhje me nyjet tuaja. Nyjett e ënjtura kufizojnë gamën e lëvizjes dhe shkaktojnë dhimbje intensive, kronike. Substanca në xhenxhefil që studiuesit mendon se ul inflamacionin quhet gingerol, dhe ajo është e pranishme në sasi të mëdha në rrënjë.

Disa studime kanë zbuluar gjithashtu se xhenxhefili është po aq efektiv sa ibuprofen në zvogëlimin e dhimbjeve të nyjeve. Në fakt, studiuesit përcaktuan në vitin 2015 që të sëmurët nga osteoartriti madje mund të lehtësojnë dhimbjen në mënyrë topike, duke aplikuar një krem ​​ose një vaj që përmban xhenxhefil.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat