Koronavirusi – 5 rregulla të arta për ata që udhëtojnë në transport publik

Mjekësi alternative

Koronavirusi – 5 rregulla të arta për ata që udhëtojnë në transport publik

Më: 27 shkurt 2020 Në ora: 23:56
Foto ilustrim

Për të gjithë ata që, në rajone dhe gjithashtu në zonat metropolitane dhe periferike, ku janë shfaqur raste të infektimit nga Coronavirus, po përgatiten si zakonisht për të përballuar një javë të re pune, duke lëvizur drejt metropoleve dhe periferive me trena, metro dhe transport publik, cilat rregulla do të ishte më mirë të adoptohen në mënyrë që të shmangen infeksionet e mundshme?

“Rastet e shumta pozitive të gjetura në Itali ditët e fundit janë gjithashtu një shenjë e një aftësie të mirë analize në një nivel shëndetësor”, shpjegon virologu Fabrizio Pregliasco, studiues në Departamentin e Shkencave Biomjekësore për Shëndetin në Universitetin e Milano.

Në të gjitha rastet, në jetën e përditshme, “masa e parë që duhet të zbatohet është sensi i zakonshëm i higjenës së rreptë që mund të parandalojë çdo infeksion”.

Ja se si ta bëni atë më mirë, duke ndjekur 5 rregulla themelore për të udhëtuar në trena dhe transport publik.

“Gjëja e parë është të shmangni kontaktet shumë të afërta dhe me fytyrën që do të mund të promovojnë transmetimin viral përmes ajrit”. Është më mirë të lëvizësh me mjete, prandaj, në raste jo veçanërisht të pikut, mbase të identifikosh rrugë alternative dhe të lëvizësh në këmbë ose me biçikletë, kur është e mundur.

“Kujdes nga kollitjet dhe teshtitja. Veprimi më i saktë është që gjithnjë t’i bllokoni ato me letra të disponueshme”.

Veshja e maskës mund të shërbejë si pengesë për kontakte veçanërisht të ngushta, shkruan noa. Në çdo rast, mbetet zgjedhje personale dhe jo e detyrueshme.

Vendet, dorezat dhe parmakët ende mund të mbajnë një ngarkesë të caktuar virale, prandaj – edhe në rastin e veshjes së dorezave, “gjithmonë do të jetë e përshtatshme që të keni një dezinfektues me vete për të sanifikuar duart tuaja dhe për të zvogëluar përqendrimin viral sapo të dilni nga automjeti”.

“Gjithmonë mbani mend të lani duart shpesh”, duke përdorur ujë të nxehtë (virusi nuk i reziston temperaturave të larta) dhe ndoshta me një sapun antibakterial.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat