Vetë-ekzaminoni gjëndrën tiroide në vetëm një minutë - Bota Sot
Vetë-ekzaminoni gjëndrën tiroide në vetëm një minutë

Mjekësi alternative

Vetë-ekzaminoni gjëndrën tiroide në vetëm një minutë

Më: 1 mars 2020 Në ora: 11:44
Foto ilustrim

Gjëndra tiroide është një rregullator i punës së të gjitha qelizave të trupit, pasi hormonet që prodhon ndikojnë drejtpërdrejt në metabolizmin e qelizave, prandaj është shumë e rëndësishme ta mbash atë të kuruar.

Sipas vlerësimeve të Organizatës Botërore të Shëndetit, ka 2 miliardë njerëz në të gjithë botën që vuajnë nga mosfunksionimi i tiroides. Nga këto, 20% janë evropiane. Kur bëhet fjalë për çekuilibrimin ose mosfunksionimin e tiroides, këto dy gjendje janë shumë shqetësuese:

– Hipotiroidizmi: funksion i ulur i tiroides

– Hipertiroidizmi: funksion i rritur i tiroides

Meqenëse hormonet tiroide rregullojnë metabolizmin e tërë trupit, sekretimi i tyre i rritur ose i zvogëluar mund të shkaktojë probleme të ndryshme, disa prej të cilave mund të jenë serioze.

Numri i personave të diagnostikuar me kancer tiroide është në rritje, por endokrinologët thonë se nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar sepse disponueshmëria e testeve diagnostikuese siç është ultratingulli i tiroides është në rritje dhe ata janë në gjendje të zbulojnë vetëm nyjet me diametër dy ose tre mm.

Por mjekët, nga ana tjetër, theksojnë se incidenca e vdekshmërisë së kancerit të tiroides nuk është rritur, që do të thotë se shkalla e lëvizjes për kancer tiroide është në rënie.

Si të bëni një kontroll personal?

Për të ruajtur shëndetin e tiroides ose për të parandaluar të gjitha këto sëmundje, është e rëndësishme që së pari të parandaloni gjendjen.

Zhvillimi i sëmundjes së tiroides gjithashtu mund të shkaktohet nga zakonet tona si kequshqyerja, pirja e duhanit, ekspozimi i stresit dhe të ngjashme.

Përveç kujdesit për këtë, ju gjithashtu mund të merrni masa parandaluese duke bërë një vetë-ekzaminim të gjëndrës tiroide.

Sipas mjekëve, një pasqyrë dhe një gotë ujë janë të nevojshme për vetë-ekzaminim:

– Qëndroni përpara pasqyrës, ulni kokën pak dhe pini ujë.

– Ndërsa gëlltisni, provoni me gishta për të parë nëse ka ënjtje.

– Nëse gjatë vetë-ekzaminimit vëren ndonjë gjë të dyshimtë ose nëse përgjithësisht dyshoni se keni një sëmundje tiroide, sigurohuni që të këshilloheni me mjekun tuaj dhe të bëni një test gjaku, si dhe teste të tjera të nevojshme dhe të filloni procesin e shërimit sa më shpejt të jetë e mundur më parë e kontrolloni veten, së pari zbuloni nëse ka ndonjë problem.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat