Këto kura natyrale janë një zgjidhje për kurimin e refluksit në kushte shtëpie

Mjekësi alternative

Këto kura natyrale janë një zgjidhje për kurimin e refluksit në kushte shtëpie

Më: 9 mars 2020 Në ora: 15:10
Ilustrim

Zbuloni se si të luftoni simptomat e djegies së stomakut me këto mjete shtëpiake për refluksin. Këto simptoma janë rezultat i dobësimit të sfinkterit të poshtëm të ezofagut, i cili me moshën e avancuar, humbet forcën e tij duke shkaktuar një hapje midis ezofagut dhe stomakut.

Këtu lindin problemet që lidhen me refluksin e stomakut. Gjeni se si ta trajtoni këtë gjendje me mjetet shtëpiake që ndihmojnë në lehtësimin e simptomave. Dhe mbani mend, së pari këshillohuni me mjekun ose dietologun tuaj për t’u siguruar që ato të mos dëmtojnë shëndetin tuaj.

1.Glutamina

Përfshini ushqime si mishin e derrit, vezët, pulën, peshkun, produktet e qumështit, frutat dhe perimet në dietën tuaj. Ato janë të rëndësishme sepse përmbajnë nivele të larta glutamine, një acid që ndihmon në luftimin e baktereve H. Pylori i cili shkakton dhimbje, simptoma të djegies dhe refluks. Glutamina gjithashtu gjendet në formë shtesë, e cila shitet në dyqanet e ushqimit shëndetësor ose përmes Internetit.

2.Lëng aloe

Do të keni mundësi të ulni inflamacionin e stomakut duke marrë një lugë gjelle lëng aloe gjysmë ore para çdo vakti. Paralajmërim: ky lëng duhet të konsumohet me kursim, pasi mund të shkaktojë efekte laksative.

3.Uthull molle

Vendosni një lugë uthull molle organike në një gotë ujë dhe pijeni në mëngjes. Kjo pije mund të ndihmojë që stomaku juaj të funksionojë më mirë gjatë ditës duke përpunuar siç duhet ushqimin.

4.Vitamina D

Vitamina D është një ilaç i shkëlqyeshëm në shtëpi për zbaticë. Prandaj, për të rritur nivelet e organizmit, është e nevojshme të ekspozoheni nën rrezet e diellit (preferohet në mëngjes dhe të përdorni krem ​​kundër diellit). Duke stabilizuar nivelin e vitaminës D, trupi do të prodhojë të paktën 200 lloje të peptideve antimikrobikë, duke i përdorur ato për të luftuar infeksionet.

5.Rrënjë xhenxhefili

Xhenxhefili është një superfood dhe një nga mjetet më të fuqishme shtëpiake për zbaticë. Në këtë rast specifik, do të mbrojë muret e stomakut, duke ndihmuar gjithashtu në parandalimin e shfaqjes së ulçerave. Përgatitni çajin e xhenxhefilit, shtoni disa feta dhe lëreni të pushojë. Pas ftohjes, mund ta pini atë para ngrënies, duke rritur kështu efektin e tij.

 6.Sodë buke

Soda e bukës vepron si ilaç shtëpiak për refluksin në mënyrë që të lehtësojë ndjesinë e djegies duke zvogëluar urthin dhe gazrat e stomakut. Për këtë, konsumi duhet të jetë: gjysmë lugë çaji sode buke, e tretur në një gotë ujë. Paralajmërim: shmangni konsumimin e këtij ilaçi shpesh, vetëm në kohë krize.

7.Uji i ngrohtë me limon

Një ilaç i fuqishëm për problemet e stomakut. Mjafton të merrni një filxhan ujë të ngrohtë me limon tri herë në ditë për të zvogëluar refluksin e stomakut. Në fillim mund të jetë e vështirë për ta pirë, por me kalimin e kohës mësoheni me të dhe efektet mund të jenë mjaft pozitive për trupin tuaj.

8.Lëng dardhe

Dardha do t’ju ndihmojë të luftoni simptomat e refluksit, duke përmirësuar cilësinë e jetës tuaj. Për ta bërë këtë, thjesht grini dy dardha në blender, me një gotë ujë dhe gjysmë lëng limoni. Filtrojeni dhe pijeni. Nëse dëshironi, mund ta ëmbëlsoni me pak mjaltë.

Këshillë: Mos harroni të konsultoheni me mjekun ose dietologun tuaj përpara se të përdorni ndonjë ilaç, përfshirë natyrale dhe shtëpi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat