Çfarë ndodh me trupin tonë nëse konsumojmë shegë për çdo ditë

Mjekësi alternative

Çfarë ndodh me trupin tonë nëse konsumojmë shegë për çdo ditë

Më: 9 mars 2020 Në ora: 20:39
Ilustrim

Ka ushqime që nëse përfshihen në dietën e përditshme, mund të bëjnë ndryshime për shkak të shumë përfitimeve të dobishme që ato kanë. Një nga këto është shega.

E pasur me antioksidantë, ky frut shumë i veçantë në kërkim është i aftë të japë përfitime të jashtëzakonshme për ata që vendosin ta hanë atë çdo ditë.

Konsideruar në të gjitha aspektet një super ushqim, shega është në të vërtetë në gjendje të ndihmojë në humbjen e peshës, përmirësimin e zorrëve dhe madje parandalimin e tumoreve.

Pra, le të zbulojmë se cilat janë të gjitha efektet pozitive të këtij fruti. Shega është e pasur me veti të dobishme, vitamina dhe minerale. Për më tepër, me vetëm 70 kalori për 100 gramë, është një frut i përsosur për ata që janë në dietë dhe për ata që duan të kujdesen për veten e tyre. Ndër të tjera, shija e saj e ëmbël e bën atë një ushqim të përsosur për ata që duan të hanë shëndetshëm pa sakrifikuar shijen.

Por cilat janë efektet e ngrënies së shegës çdo ditë? Këtu janë më të rëndësishmet:

Ndihmon t’ju mbaj më të rinj duke luftuar radikalët e lirë

Ul kolesteroli e keq

Jep një humor të mirë

Rregullon presionin e gjakut

Është e dobishme në rast të kapsllëkut

Zbut simptomat e sindromës premenstruale

Mban trupin të hidratuar

Është një aleat i vlefshëm gjatë menopauzës

Zvogëlon rrezikun e kancerit të gjirit

Është e mirë për kockat

Tonifikon trupin

Mbron stomakun

Ka një veprim të lehtë diuretik

Mbron nga dëmtimi UV

Ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut

Mbron trurin

Si ta konsumoni shegën

Para së gjithash, është mirë të mbani mend se kokrat e saj duhet të privohen nga pjesa e bardhë e cila përndryshe rrezikon ta bëjë shijen e hidhur. Pasi të bëhet kjo, ju mund të zgjidhni ta hani atë në vend të frutave ose ta fusni atë në sallatë.

Është gjithashtu e përshtatshme për përgatitjen e llojeve të ndryshme të ëmbëlsirave.

Nëse dëshironi ta konsumoni me lehtësi çdo ditë është mirë të dini se lëngu i shegës është me të vërtetë i mirë për shëndetin dhe, i marrë në mëngjes, është një kurë e vërtetë.

Paralajmërim: Si çdo ushqim, shega mund të ketë kundërindikacione.

Konsumi i saj në fakt duhet të jetë i moderuar në rast të diabetit. Përveç kësaj, mund të krijojë probleme për ata që janë alergjikë ndaj frutave ose derivateve bimore. Para se ta konsumoni, pra, është gjithmonë mirë të kërkoni këshillat e mjekut tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat