Njihuni me pijen magjike që mund të rinovojë trurin

Mjekësi alternative

Njihuni me pijen magjike që mund të rinovojë trurin

Më: 10 mars 2020 Në ora: 21:20
Ilustrim

A keni dëgjuar për përfitimet e rozmarinës? Jo vetëm që është një bimë jashtëzakonisht aromatike, por ndihmon gjithashtu edhe në uljen e problemeve të hipertensionit, si dhe të jetë i shkëlqyeshëm për trurin!

Kjo bimë është e pasur me acid karnozik, domethënë ka veti neuroprotektive. Infuzioni i rozmarinës përmirëson kujtesën dhe rrit në mënyrë drastike kapacitetin mendor të trurit.

Kërkimet tregojnë se pirja e një gote të vogël të kësaj pije promovon aftësinë e një personi për të kujtuar të kaluarën deri në 15%. Kjo për shkak të një përbërjeje të quajtur "eukalipt", e cila është e pranishme në këtë bimë, për të mos përmendur që ajo ka një efekt pozitiv në tru falë veprimit të saj antioksidant.

Përveç kësaj, përmirëson funksionimin e zorrëve, duke parandaluar sëmundjet. Tani që i dini këto përfitime të mëdha që ju jep rozmarina, le t’ju themi se si të bëni një infuzion të rozmarinës. E thjeshtë dhe praktikisht nuk kushton asgjë!

Përbërësit: 2 lugë gjethe të freskëta rozmarine ose 1 lugë gjelle gjethe të thata, 2 gota ujë, 1 enë

Përgatitja:

Vendosni një tenxhere me ujë në zjarr derisa të vlojë. Vendosni gjethet e rozmarinës në ujë të valë, përzjejeni dhe hiqeni nga zjarri. Lërini gjethet të pushojnë në ujë ndërsa ftohen dhe mos i hiqni ato për 12 orë.

Të nesërmen do ta keni ujin gati. Thjesht duhet ta kulloni përzierjen me një sitë, ose më mirë akoma, me një filtër kafeje që do të largojë çdo gjethe të vogël të mbetur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat