Pse vitamina C nuk e ndihmon sistemin imunitar kundër koronavirusit

Mjekësi alternative

Pse vitamina C nuk e ndihmon sistemin imunitar kundër koronavirusit

Më: 12 mars 2020 Në ora: 17:09
Foto ilustrim

Vitamina C nuk ka shumë mundësi të ndihmojë sistemin imunitar kundër koronavirusit. Kur preken nga një ftohje, shumë njerëz pinë lëng portokalli dhe marrin shtesa të vitaminës C: qëllimi është të “forcojë” sistemin imunitar.

Por nuk ka asnjë provë që këto kapsula ose tableta të shërbejnë vërtet për të parandaluar ftohjet dhe ka edhe më pak prova në rastin e koronavirusit, i quajtur edhe SARS-CoV-2, ose virusi që shkakton të ashtuquajturin COVID-19.

Vitamina C u bë e famshme si një mik super ushqyes i sistemit imunitar pasi fituesi i çmimit Nobel Linus Pauling lartësoi virtytet e supozuara dhe mbrojtjen imune në disa prej librave të tij. Pauling argumentoi se doza masive e vitaminës C jo vetëm që mund të parandalojë ftohjen e zakonshme, por gjithashtu parandalon edhe sëmundjet shumë më serioze, siç është sëmundja e zemrës. Ishin vitet shtatëdhjetë dhe që atëherë nuk u gjet asnjë provë e vlefshme shkencërisht për pretendimet e tij.

Por kjo nuk do të thotë që kapsulat e vitaminës C janë krejtësisht të padobishme. Në fakt, kohët e fundit është parë që marrja e këtyre shtojcave mund të shkurtojë kohëzgjatjen e ftohjes në popullatën e përgjithshme, të paktën sipas një studimi që rishikoi shumë të tjerë në 2013. Ky studim përmbledhës ka treguar që shtesat e vitaminës C të marra gjatë një ftohjeje zvogëlojnë kohëzgjatjen e tyre në 8% të të rriturve dhe 14% të fëmijëve.

Në terma praktikë kjo do të thotë që nëse keni një ftohje, marrja e vitaminës C mund të shkurtojë kohëzgjatjen e sëmundjes me një ditë. Në disa lëndë speciale, siç janë vrapuesit maratonë ose ushtarët në stërvitje në Arktik, është parë që vitamina C mund të zvogëlojë me 50% mundësinë e një ftohjeje, por gjithashtu është parë që në popullatën normale suplementet nuk e parandalojnë sëmundjen.

Po kështu, deri më tani nuk ka asnjë provë shkencore që suplementet e vitaminës C mund të ndihmojnë kundër COVID-19. Sidoqoftë, duhet të thuhet se provat klinike janë duke u zhvilluar në Wuhan për të parë nëse super dozat e vitaminës C të administruara në 140 pacientë janë në gjendje të japin rezultate të favorshme. Studimet do të përfundojnë në Shtator 2020, kështu që asgjë nuk dihet ende.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat