Zgjidhni problemet me pagjumësinë përmes këtij ilaçi natyral

Mjekësi alternative

Zgjidhni problemet me pagjumësinë përmes këtij ilaçi natyral

Më: 14 mars 2020 Në ora: 07:34
Ilustrim

Fjetja mirë gjatë natës është thelbësore për të lehtësuar shumicën e problemeve shëndetësore. Megjithatë, shumë njerëz vuajnë nga pagjumësia.

Sipas një studimi ndër faktorët që mund të shkaktojnë këtë gjendje janë: stresi, ankthi, vështirësi të shpeshta në frymëmarrje, nevoja për të urinuar, artriti, sëmundja e mushkërive, sëmundja e refluksit, çrregullimet e tiroides, sëmundja e Parkinsonit, sëmundja Alzheimer.

Ekzistojnë dy lloje të pagjumësisë: akute dhe kronike. Pagjumësia akute karakterizohet nga vështirësi në gjumë për shkak të stresit dhe ankthit. Pagjumësia kronike konsiderohet një problem i shëndetit publik dhe prek grupmoshat më të vjetra. Ndodh kur simptoma të tilla si vështirësia në gjumë ose të qëndroni në gjumë ndodhin shpesh dhe për një periudhë të zgjatur.

Trajtimi

Pagjumësia mund të përbëjë një kërcënim serioz për trupin dhe mendjen. Si rezultat, njerëzit me pagjumësi zakonisht fillojnë ditën duke u ndier të lodhur, mungesë energjie dhe lëkundje të humorit. Kjo kompromenton performancën në aktivitete rutinë, siç janë puna, studimet, etj.

Prandaj, numri i njerëzve që varen nga ilaçet për të fjetur po rritet gjithnjë e më shumë. Sidoqoftë, ekzistojnë disa mundësi natyrale të trajtimit, pa rrezikun e zhvillimit të efekteve anësore të zakonshme të barnave.

Përveç favorizimit të zakoneve të shëndetshme, të tilla si ushqimi i mirë, teknikat e rregullta të stërvitjes dhe relaksimit, ju mund të kombinoni një erëz në dietën tuaj.

Është qimnon, një burim i shkëlqyer i vitaminës B që ndihmon në luftimin e pagjumësisë. Kjo për shkak se vajrat thelbësorë të pranishëm në qimnon kanë efekte hipnotike, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së gjumit.

Edhe pse efekti i tij nuk është aq i menjëhershëm sa ilaçet, veprimi i tij është më i natyrshëm për trupin, duke shmangur çdo lloj varësie.

Qimnon për pagjumësinë

Në mënyrë që trupi juaj të "ngadalësohet", konsumoni këtë ilaç shtëpiak çdo ditë, pas darkës.

Përbërësit: 1 banane, 1/2 lugë çaji qimnon

Përgatitja: Zjeni bananen, vendosni pluhurin e qimnonit, përzieni dhe konsumojeni. Me këtë trajtim, do të vini re se netët e gjumit do të jenë shumë më të mira.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat