Si të përgatisni një xhel antibakterial të bërë në shtëpi - Bota Sot
Si të përgatisni një xhel antibakterial të bërë në shtëpi

Mjekësi alternative

Si të përgatisni një xhel antibakterial të bërë në shtëpi

Më: 16 mars 2020 Në ora: 15:32
Foto ilustrim

Xheli antibakterial dhe dezinfektues të tjerë vrasin pothuajse të gjitha mikrobet në duar dhe sipërfaqen përreth. Nga bakteret në sëmundje ka një rrugë mjaft të shkurtër, kështu që ia vlen të blini një xhel të tillë.

Është jashtëzakonisht i dobishëm në situata kur keni qasje të kufizuar në sapun dhe ujë ose kur jeni në vende ku rreziku i infeksionit është më i madh, për shembull në një sallon bukurie ose shkollë.

Xheli antibakterial mund të thajë lëkurën e duarve, kështu që nuk duhet të përdoret në lëkurë të irrituar ose të dëmtuar. Nëse xheli bie në kontakt me sytë, laje me ujë të ngrohtë.

Çfarë ju duhet për të bërë një xhel antibakterial të bërë në shtëpi?

Enë  (100 ml), 1-2 lugë alkool salicilik, 60 ml xhel aloe vera, 30 pika vaj antibakterial (pemë çaji, eukalipt, livando, karafil, kanellë). Ju mund të shtoni pak vaj vitaminë E për të mbrojtur lëkurën nga thatësia. Përzieni gjithçka dhe është gati për t’u përdorur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat