Nëntë arsye të rëndësishme për të ngrënë lakër çdo ditë

Mjekësi alternative

Nëntë arsye të rëndësishme për të ngrënë lakër çdo ditë

Më: 6 prill 2020 Në ora: 19:15
Ilustrim

Disa mjekë dhe nutricionistë kanë kohë që flasin për përfitimet shëndetësore të lakrës. Sidoqoftë, pak njerëz e dinë saktësisht se çfarë janë dhe si mund të kontribuojnë në një organ më të fortë dhe më të shëndetshëm.

1.Detoksifikon trupin

Një nga vetitë më të njohura të lakrës është fakti që vepron në detoksifikimin e organizmit, duke luajtur një rol themelor në pastrimin e veshkave dhe mëlçisë.

2.Luftoni aneminë

Meqenëse është e pasur me hekur, lakra është gjithashtu një aleat i fuqishëm në parandalimin dhe trajtimin e anemisë, duke stimuluar prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

3.Parandalon dhe lufton diabetin

Falë magnezit, acideve yndyrore dhe sasisë së fibrave që përmbahen në këtë ushqim, ndër përfitimet e lakrës është gjithashtu e mundur të theksohet se ajo pengon thithjen e glukozës nga gjaku, duke parandaluar dhe ndihmuar në trajtimin e diabetit.

4.Forcimi i sistemit të mbrojtjes

Për shkak të faktit se lakra është e pasur me vitamina C, A dhe gjithashtu të kompleksit B, kjo perime gjithashtu vepron në forcimin e sistemit imunitar, duke kontribuar në parandalimin dhe luftën kundër infeksioneve dhe sëmundjeve të tjera të shkaktuara nga viruset dhe bakteret.

5.Ju ndihmon të humbni peshë

Për shkak të sasisë së madhe të fibrave që përmbahen në këtë ushqim, lakra favorizon shumë procesin e humbjes së peshës duke eleminuar toksinat, yndyrnat dhe sheqerin e tepërt të pranishëm në rrjedhën e gjakut.

6.Forconi kockat

Lakra është gjithashtu shumë e pasur me kalcium dhe hekur, substanca që luajnë një rol themelor në shëndetin e kockave, duke parandaluar gjithashtu shfaqjen e osteoporozës.

7.Parandalon kancerin

Meqenëse përmban një sasi të shkëlqyeshme antioksidantësh (karotenoide dhe flavonoide), substanca përgjegjëse për luftën kundër radikalëve të lirë në trup, lakra vepron shumë pozitivisht në luftën kundër llojeve të ndryshme të tumoreve kanceroze.

8.Rregullon presionin e gjakut

Një tjetër nga përfitimet e shumta të lakrës është se ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut, duke parandaluar hipertensionin.

9.Lufton kolesterolin e keq

Përveç stabilizimit të presionit të gjakut, konsumimi i rregullt i lakrës ul nivelin e kolesterolit të keq (LDL), të keqen e madhe për shëndetin e trupit dhe, mbi të gjitha, të sistemit kardiovaskular.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat