A e dini se lëvoret e shalqirit janë në të vërtetë shumë të dobishme për shëndetin tuaj?

Mjekësi alternative

A e dini se lëvoret e shalqirit janë në të vërtetë shumë të dobishme për shëndetin tuaj?

Më: 18 prill 2020 Në ora: 22:24
Foto ilustrim

91% e shalqirit është ujë, prandaj për të hidratuar gjatë nxehtësisë intensive dhe muajve të nxehtë shalqiri mund t’ju furnizojë me shumë kalori dhe ujë, ai përmban 30 kalori në më pak se 100 gram.

Shalqiri është gjithashtu shumë i pasur me vitaminë C dhe vitaminë A, të cilat po ndikojnë pozitivisht në shëndetin tonë. Gjithashtu ai përmban sasi të mëdha kaliumi dhe fibra, nga të cilat fiton aftësinë për të përmirësuar funksionin e zemrës dhe rregullon presionin e gjakut, raporton The Health Lifestyle.

Por ju me siguri nuk keni qenë të vetëdijshëm se lëvoret e shalqirit ishin të dobishme për shëndetin tuaj, dhe ju po i hidhnit gjatë gjithë kohës. Ato përmbajnë përfitime të shumta shëndetësore dhe lëndë ushqyese të cilat janë të mira për ju.

Kryesisht njerëzit janë vetëm duke ngrënë mishin, ose palcën e kuqe të shalqirit, dhe pastaj hedhin lëvoren, por jo tani që po hedhin burimin më të pasur të aminoacideve dhe vitaminave të shëndetshme.

Brenda lëvores së shalqirit përmbajnë shumë vitamina, përfshirë vitaminën C dhe vitaminën B, të cilat janë shumë të dobishme për ne. Kryesisht për të furnizuar trupin tonë me këto vitamina po marrim shtesa dhe tableta.

Përveç këtyre vitaminave, farat e shalqirit përmbajnë gjithashtu shumë aminoacide, përfshirë citrulinën, e cila është shumë e nevojshme që zemra jonë të funksionojë siç duhet dhe gjaku ynë të qarkullojë mirë.

Gjithashtu lëvorja e shalqirit përmbajnë shumë minerale dhe vitamina të tjera si magnez, kalium, zink dhe vitaminë B6.

Ndërsa nga ana tjetër, pjepërat me ujë të kuq përmbajnë shumë lyopen, që është një antioksidant i fortë që po mbron trupin tonë nga shumë sëmundje dhe çështje shëndetësore, prandaj mund të gjeni shumë lëndë ushqyese brenda lëvoreve të shalqirit.

Konsumimi i rrënjëve të shalqirit do të rritë epshin tuaj

Me konsumimin e rrënjëve të shalqirit, do të keni mundësi të rritni epshin tuaj, sepse ato janë shumë të pasura me citrulline, të cilat natyrisht mund të përmirësojnë atë lëvizje seksuale tuajën.

Gjithashtu ju duhet të dini se ky përbërës mund të shtohet në shumë shtesa dietike në mënyrë që të forcojë epsh, gjithashtu, përveç që citrulina mund të jetë gjithashtu shumë e dobishme për mosfunksionimin e moderuar ereksion.

Rritni stërvitjen tuaj me shalqinj

Pas një stërvitje ose një periudhe të gjatë ushtrimesh, muskujt tanë kanë nevojë për aminoacidin shumë të rëndësishëm që përmendëm më lart, citrullinën, prandaj kur keni një ushqim ton ose pulë pas stërvitjes, mund t’i shtoni disa copa shalqiri në të, për të rritur efektet e tij.

Rregulloni presionin e gjakut me rrënjët e shalqirit

Njerëzit që merren me hipertension mund të trajtojnë dhe rregullojnë natyrisht presionin e gjakut me konsumin e farave të shalqirit, sepse ato do të eliminojnë ujin e ruajtur brenda trupit. Sipas shumë studimeve, farat e shalqirit po rregullojnë në mënyrë efektive tensionin e gjakut.

Humbni peshë me farat e shalqirit

Meqenëse farat e shalqirit përmbajnë sasi të mëdha të fibrave, që është gjëja kryesore që dëshironi të konsumoni nëse dëshironi të filloni të humbni peshë dhe të ndaloni së tepërmi. Ata do të eliminojnë ujin në trupin tuaj pasi ato kanë veti të fuqishme diuretike.

Ato janë përfituese edhe për sistemin urinar

Funksioni normal i veshkave mbrohet gjithashtu nga lëvorja e shalqirit, pasi ato janë në gjendje të rrisin sasinë e urinës për të qëndruar të shëndetshëm, sesa mund të parandalojnë nga shumë infeksione bakteriale gjithashtu. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat