Mund ta përkeqësojnë gjendjen: Këta katër artikuj shmangni nëse keni inflamacion

Mjekësi alternative

Mund ta përkeqësojnë gjendjen: Këta katër artikuj shmangni nëse keni inflamacion

Më: 23 prill 2020 Në ora: 07:08
Ilustrim

Hulumtimet tregojnë që me ushqim në masën e caktuar mund të kontrollohen proceset inflamatore në trup, të cilat shfaqen nga infeksionet

Shumica e artikujve është treguar që mund të pengojnë inflamacionin, ndërsa artikujt e tjerë mund të përkeqësojnë gjendjen, të shkaktojnë komplikime dhe shërim të ngadalësuar.

Ekspertët shëndetësorë kanë veçuar katër artikuj, të cilët do të duhej t’i shmangni nëse keni inflamacion.

Mishi i kuq

Mishi përmban nivel të lartë të thartirës arakidonike dhe yndyra të ngopura të cilat i kontribuojnë inflacionit. Mënyra se si ta shmangni është konsumimi i më shumë artikujve bimorë.

Ushqimi i bazuar në bimë zakonisht përfshin shumë perime me fletë të gjelbra të cilat kanë veprim kundër inflamacionit dhe zvogëlojnë rrezikun nga zhvillimi i një sërë sëmundjesh.

Thartirat transyndyrore

Shumica e brendeve nga deklaracionet kanë hequr emrin “transyndyror” dhe e kanë zëvendësuar me emrin “yndyra të hidrogjenizuara. Fjala është për substancat të cilat mund të përkeqësojnë inflamacionin sistematik në trup.

Karbohidratet e rafinuara

Drithërat e rafinuara bëhen me eliminimin e lëvores dhe mugullit të kokrrës, ndërsa eliminohen vitaminat, mineralet, fibrat dhe nutrienët e tjerë. Nga to nuk është e vështirë të ngopeni, ndërkaq lehtë shndërrohen në yndyra.

Teprica e yndyrave është tepricë e kilogramëve të cilët çojnë në inflamacione kronike. Studimet kanë treguar që konsumimi i drithërave të plota ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit në trup.

Sheqeri

Sheqernat në çokollata, fjolla apo në pije me kafeinë nga qeset, vetëm sa do të forcojnë simptomat e inflamacionit.

Kjo nuk ka të bëjë me pemët, perimet, drithërat, produktet e qumështit dhe mjaltin, të cilat kanë cilësi kundër inflamacionit. Flitet për sheqerin të cilin e shtojmë në ushqim dhe pije për t’i ëmbëlsuar edhe më shumë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat