Vera vret mikrobet që shkaktojnë dhimbje të fytit dhe pllaka dentare thotë studimi - Bota Sot
Vera vret mikrobet që shkaktojnë dhimbje të fytit dhe pllaka dentare thotë studimi

Mjekësi alternative

Vera vret mikrobet që shkaktojnë dhimbje të fytit dhe pllaka dentare thotë studimi

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 21:41
Foto ilustrim

Të gjithë kemi dëgjuar se pirja e alkoolit nuk është e mirë për shëndetin tonë ose vijën e belit, por nuk duhet të heqësh dorë nga të gjitha.

Sipas shkencëtarëve, të pasurit e një gote verë tuaj të preferuar çdo herë e më pas mund t’ju ​​ndihmojë të parandaloni infeksionet.

Ndërsa mund të duket befasuese, ky zbulim nuk është i ri. Në 1988, disa studiues kryen një studim që provoi se si mikrobet mbijetojnë në pije.

Ata përdorën shtatë lloje pijesh, duke përfshirë verën, birrën, mix-kosi, sode dietike, qumësht dhe ujë si mostra. Pastaj shtuan lloje të ndryshme patogjene si Salmonella, Shigella dhe Escherichia coli enterotoksigjenike në të gjitha pijet dhe i lanë për 48 orë.

Gjetjet e tyre treguan se nga të gjitha pijet, vera kishte sasinë më të vogël të baktereve të gjalla. Ata zbuluan gjithashtu se patogjenët lulëzuan me qumësht dhe ujë dhe një numër i vogël vdiqën në pijet me birrë dhe sode.

Ky punim konkludoi që shkalla e mbijetesës së baktereve në pije përcaktohet nga niveli i aciditetit të pijeve. Për këtë arsye, studiuesit këshillojnë njerëzit që vizitojnë vendet me raste të larta të diarresë së udhëtarëve të marrin parasysh aciditetin e pijeve të tyre për të shmangur infeksionet.

Një grup tjetër studiuesish bëri një studim vijues që analizoi vetitë antibakteriale të verës në gojë. Ky studim i vitit 2007 u botua nga Journal of Agricultural and Food Chemistry, shkruan daily halth post.

Studiuesit posaçërisht testuan për efektin e verës në rritjen e Streptococci e cila shkakton pllakë dentare dhe Streptococcus, patogjen përgjegjës për dhimbjet e fytit.

Rezultati i këtij studimi tregoi se ndërsa të dy llojet e verës kanë veti dezinfektuese, vera e kuqe vrau më shumë mikrob se vera e bardhë.

Sidoqoftë, ky studim nuk pajtohet me përfundimin e punimit të vitit 1988. Studiuesit tregojnë se as alkooli dhe as aciditeti i verës nuk kishin ndonjë efekt në patogjenët. Por përkundrazi, vetia antibakteriale e verës është për shkak të pranisë së disa komponimeve organike që gjenden në pije.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat