Truku prej 15 sekondash zbulon shkaktarin e dhembjes së shpinës – por edhe zgjidhjen! - Bota Sot
Truku prej 15 sekondash zbulon shkaktarin e dhembjes së shpinës – por edhe zgjidhjen!

Mjekësi alternative

Truku prej 15 sekondash zbulon shkaktarin e dhembjes së shpinës – por edhe zgjidhjen!

Më: 29 korrik 2020 Në ora: 06:28
Foto ilustrim

Nëse ju dhemb shpina, provoni dhe do të dini me siguri a do ta zbatoni këtë!

Shkaktarë të dhembjes së shpinës mund të jenë gjëra të ndryshme, mirëpo njëri ndër më të shpeshtit është qëndrimi i keq, përkatësisht përdorimi i “gabuar” i muskujve për t’u ngritur apo për t’u ulur me shpinën drejt.

Fizioterapeutët theksojnë që shumë shpesh përdorim grupin e gabuar të muskujve për qëndrim, madje ai qëndrim shkakton dhembje të shpinës dhe mund të çojë deri te komplikimet më të mëdha, transmeton Telegrafi.

Qe se si ta vërtetoni që po i përdorni edhe ju!

Ngrihuni dhe qëndroni drejt sa të mundeni, le t’ju jenë këmbët të larguara në gjerësi të supeve. Qëndroni qetë dhjetë deri njëzet sekonda dhe kushtoni kujdes – a po ndieni që keni ndrydhur pak muskujt e vitheve?

Nëse përgjigjja është po, atëherë po i përdorni gabimisht muskujt për të qëndruar vertikalisht.

Këtë “punë” do të duhej ta bënte pjesa e poshtme stomakut. Nëse muskujt stomakut të poshtëm nuk marrin pjesë në qëndrimin e trupit, “punën” e marrin vithet që nuk janë të dedikuara për të.

Qëndrimi i keq do të çojë deri te dhembja e  shpinës, por edhe te mbinkarkesa e muskujve të pjesëssë poshtme të shpinës dhe gilcave të cilat përpiqen t’i kompensojnë ato gabime.

Kushtoni kujdes dhe gjithmonë kur qëndroni apo uleni, shtypni butësisht muskujt e pjesës së poshtme të stomakut, në mënyrë që qëndrimi të jetë i drejtë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat