Kështu duhet të kujdeseni për veten gjatë të nxehtit?

Mjekësi alternative

Kështu duhet të kujdeseni për veten gjatë të nxehtit?

Më: 28 korrik 2021 Në ora: 15:28
Foto ilustrim

Pas stuhive dhe përmbytjeve në disa vend të ndryshme të botës, vendet tani po ballafaqohen me një mot të ngrohtë dhe me diell.

Për shumë prej nesh ardhja e temperaturave më të larta është e mirëseardhur, por si mund të siguroheni që të qëndroni të sigurt gjatë ditëve shumë të nxehta?

Nëse një individ nuk është në gjendje të qetësohet, ai mund të jetë goditur nga nxehtësia, shkruan The Independent.

Ja gjithçka që duhet të dini:

Faktet më të rëndësishme në lidhje me kremrat kundër diellit gjatë valës së nxehtësisë, kur një person kalon shumë kohë në diell ose në temperatura të nxehta, ata mund të ndihen më të lodhur.

Nëse një individ përjeton rraskapitje të nxehtësisë është në gjendje të qetësohet brenda 30 minutash, atëherë shëndeti i tij nuk mundtë rrezikohet seriozisht.

Simptomat e lodhjes nga nxehtësia përfshijnë përjetimin e një dhimbje koke, marramendje, djersitje të tepërt, ngërçe, një rritje të rrahjeve të zemrës dhe ndjenjë shumë etje.

Nëse një person që shfaq këto shenja nuk është përmirësuar brenda 30 minutash, atëherë gjendja e tij mund të jetë zhvilluar në goditje nga nxehtësia.

Nëse vëreni se dikush mund të vuajë nga lodhja e nxehtësisë, atëherë ai duhet të zhvendoset në një mjedis të freskët.

Ju duhet të bëni gjithçka që mundeni për t’i ndihmuar ata të qetësohen, duke përfshirë sigurimin që ata të pinë shumë ujë, duke ftohur lëkurën e tyre me një llak  dhe duke i shtrirë këmbët paksa të ngritura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat