Shpresë për pacientët e kancerit të gjirit, miratohet përdorimi i dy ilaçeve të reja - Bota Sot
Shpresë për pacientët e kancerit të gjirit, miratohet përdorimi i dy ilaçeve të reja

Mjekësi alternative

Shpresë për pacientët e kancerit të gjirit, miratohet përdorimi i dy ilaçeve të reja

Më: 16 nëntor 2017 Në ora: 09:30
Foto ilustrim

Dy ilaçeve të reja të zbuluara për trajtimin e kancerit të gjirit, u janë dhënë dritën e gjelbër për përdorim nga Shërbimi Shëndetësor Kombëtar në Britani.

Instituti Kombëtar për Shëndet dhe Përkujdesje, miratoi medikamentet Palbociclib dhe Ribociclib pas negocimit të çmimeve për trajtimet.

Hulumtimet tregojnë se këto dy ilaçe ngadalësojnë kancerin e avancuar për të paktën 10 muaj dhe mund të vonojë nevojën për kimioterapi.

Rreth 8,000 njerëz në Angli do të kenë qasje në përdorimin e medikamenteve.

Ka rreth 45,000 diagnoza të reja të kancerit të gjirit në atje, çdo vit.

Palbociclib ishte hedhur poshtë më parë nga Instituti Kombëtar për Shëndetin në Britani, për shkak të kostos së saj të lartë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test