Përfitime të mëdha shëndetësore mund të keni nga ky frut - Bota Sot
Përfitime të mëdha shëndetësore mund të keni nga ky frut

Mjekësi alternative

Përfitime të mëdha shëndetësore mund të keni nga ky frut

Më: 5 mars 2018 Në ora: 14:57
Foto Ilustrim

Studime shkencore të realizuara së fundmi rreth përfitimeve mjekësore nga shega kanë vënë në pah dobitë që mund të kemi nga ky frut.

Në kokrrat e shegës është zbuluar një lëndë që quhet punicalagins, një antioksidant që e përmban vetëm shega.

Qendrat shëndetësore prestigjioze në SHBA e rekomandojnë shegën dhe lëngun e saj për disa sëmundje:

Parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Parandalimin e Kancerit, veçanërisht kancerin e prostatës dhe të gjirit tek femrat.

Për uljen e kolesterolit në gjak.

Parandalon mbipeshën.

Lufton dëmtimin e qelizave; parandalon degradimin e ADN-së qelizore

Kujdes, shega ka ndërveprim me ilaçet e ndryshme

Shega është e pasur me vlera ushqimore si kripra minerale, Vitamina C, Vitamine K, Vitamina B6, fibër, etj.

Theksohet se shega ka ndërveprim me ilaçet e ndryshme, prandaj duhen konsultime me mjekun për njerëzit e sëmurë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test