Uji i ‘bekuar’, ja sëmundjet që shëron - Bota Sot
Uji i ‘bekuar’, ja sëmundjet që shëron

Mjekësi alternative

Uji i ‘bekuar’, ja sëmundjet që shëron

Më: 9 mars 2018 Në ora: 16:24
Foto Ilustrim

Lëngu i kokosit, quajtur ndryshe si ‘Lëngu i Jetës’, ka vlera tepër ushqyese dhe ofron një gamë të gjerë të përfitimeve shëndetësore.

Shumë studime kanë treguar se ai vepron si antioksidant i fuqishëm, anti-inflamator, antibakterial, dhe si agjent antiviral, duke ndihmuar në trajtimin e kushteve shëndetësore të ndryshme.Lëngu i kokosit është i mbushur me sheqerna, vitamina, minerale dhe aminoacide.

Përfitimet e saj shëndetësore, të tilla si ulja e presionit të lartë të gjakut, i atribuohet këtyre vlerave ushqyesve.Arsyet pse uji apo lëngu i kokosit duhet përdorur sa më parë nga ju:

 

1. Zvogëlon presionin e gjakut

Uji i kokosit punon si zgjidhje e mahnitshme natyrore për uljen e presionit të gjaku, tek njerëzit me hipertension. Konsumi i rregullt i ujit të kokosit do të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të presionit të gjakut në kontroll.

2. Ndihmon të sëmurët me diabet

Duke qenë të mbushur me elektrolit dhe kalium, uji i kokosit është i nevojshëm nga diabetikët, për të mbajtur nivelin e sheqerit në gjak, në kontroll.

3. Shëndeti kardiovaskular

Lëngu i kokosit mundëson shëndetin kardiovaskular në nivele optimale. Ai gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut.

4. Ndihmon për të humbur peshë

Ajo që e bën lëngun e kokosit efektiv në nxitjen e humbjes së peshës është përmbajtja e lartë e elektrolitës. Është gjithashtu një pije izotonike natyrore, e cila ndihmon në nxitjen e metabolizmit.

5. Rrit imunitetin

Uji i kokosit është i mbushur me acid lauric, i cili rrit imunitetin dhe ndihmon në luftimin e infeksionit.

6. Forcon kockat

Për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të kalciumit, uji i kokosit ndihmon në forcimin e eshtrave, muskujve dhe indeve.

7. Përmirëson tretjen

Enzimat Bioaktive të kokosit nxisin metabolizmin dhe permiresojnë tretjen.

8. Anti-plakje

Citokinat e pranishme në ujin e kokosit veprojnë si një masë parandaluese kundër plakjes dhe kancerit. Antioksidanti i tij mbron trupin nga toksinat dhe kimikatet e dëmshme, të cilat në anën tjetër e mbajnë lëkurën të gjallë dhe të qetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test