Panxhari lufton sëmundjen e Alzheimerit - Bota Sot
Panxhari lufton sëmundjen e Alzheimerit

Mjekësi alternative

E premte, 19 tetor 2018

Panxhari lufton sëmundjen e Alzheimerit

Më: 22 mars 2018 Në ora: 00:45

Panxhar sheqeri mund të ndihmojë në luftën kundër sëmundjes së Alzheimerit, thekson një hulumtim i ri.

Betanini, i cili është një përbërës që i jep perimeve ngjyrën e tij të dallueshme të kuqe, mund të ngadalësojë akumulimin e pllakave të proteinave, të cilat lidhen me gjendjen, në tru.

Autori i studimit Dr Li-June Ming, nga Universiteti i Floridës së Jugut, tha se të dhënat sugjerojnë se betanin, një përbërës në ekstrakt të panxharit, tregon disa efekte si një frenues të reaksioneve të caktuara kimike në tru që janë përfshirë në progresin e Sëmundjes së Alzheimerit.

Ai thotë se ky është vetëm një hap i parë, ndërsa shpreson se gjetjet do të inkurajojnë shkencëtarë të tjerë që të kërkojnë struktura të ngjashme me betanin që mund të përdoren për sintetizimin e barnave që mund ta bëjnë jetën paksa më të lehtë për ata që vuajnë nga kjo sëmundje.

Sëmundja e Alzheimerit prek rreth 5.5 milionë njerëz në SHBA dhe 850,000 në Britani të Madhe. Shumica e të sëmurëve jetojnë vetëm tetë deri në 10 vjet pas diagnozës së tyre.

Çështjet e demencës, prej të cilave Alzheimer është forma më e zakonshme e çrregullimit, pritet të trembë në nivel global deri në vitin 2050.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test