Një pilulë e re për njerëzit, vret mushkonjat - Bota Sot
Një pilulë e re për njerëzit, vret mushkonjat

Mjekësi alternative

E shtunë, 20 tetor 2018

Një pilulë e re për njerëzit, vret mushkonjat

Më: 2 prill 2018 Në ora: 09:30
Foto ilustrim

Një ilaç i cili përdoret për të trajtuar zgjebën, del të jetë edhe më e efektshme për të zgjidhur problemin me disa insekte.

Sipas një studimi të fundit, tashmë është krijuar një pilulë e cila mund ta bëjë gjakun e njeriut, helmues ndaj mushkonjave.

Në raport thuhet se gjaku i njeriut si i tillë me anë të efektit të asaj pilule, mund t’i vrasë mushkonjat.

Shkencëtarët zbuluan se mizat vdiqën pasi ushqeheshin me gjakun e njerëzve, duke dhënë dozë super-forcë të ivermektinës.

Efekti i vrasjes së mushkonjave zgjati deri në një muaj pasi pacientëve iu dha ilaçi.

Hulumtuesit tani shpresojnë se droga mund të përdoret për të frenuar kontrollin e malaries, dhe potencialisht për sëmundje të tjera nga mushkonjat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test