Kjo pije zhduk migrenën - Bota Sot
Kjo pije zhduk migrenën

Mjekësi alternative

E diel, 18 nëntor 2018

Kjo pije zhduk migrenën

Më: 1 maj 2018 Në ora: 18:27

Migrena është një sëmundje neurologjike që lidhet me dhimbjet e kokës.Ajo është menduar si rezultat i aktivitetit jonormal të trurit, por shkaku i saktë i problemit nuk është zbuluar ende.

Këtu janë disa nga shkaqet për këtë gjendje:

Ndryshimet hormonale: menopauza ose dhimbje koke e menstruacioneve

Shkaqe emocionale: stresi, tensioni, depresioni

Shkaqe dietike: pijet me kafeine, çokollata, alkooli, vaktet e çrregullta

Shkaqe mjedisore: pirja e duhanit, ndryshimet e klimës Është e ditur që duhet të pini shumë ujë. Por, edhe pse mund të pini shumë ujë, trupi juaj ende mund të jetë i dehidratuar. Kjo është për shkak se nivelet e ulëta elektrolite e bëjnë trupin të eliminojë sasi të mëdha uji. Ndonjëherë, migrena juaj mund të jetë shkaku i dehidrimit tuaj.

Receta për migrenën

Një filxhan me ujë, lëng i një gjysmë limoni, 2 lugë kripë rozë, (përmban minerale esenciale të tilla si kalium, hekur, sulfur, magnez etj”. Këto minerale janë të zhytura lehtë në trup pa shpenzuar shumë energji, dhe përmbajtja e sodiumit në kripë është i ulët, kështu që nuk ka ruajtje uji në trup. Ky ilaç shtëpiak është përdorur për migrenën për dekada të tëra, dhe trashëgohet ndër breza.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test