Qumështi mbron fëmijët nga diabeti - Bota Sot
Qumështi mbron fëmijët nga diabeti

Mjekësi alternative

E diel, 18 nëntor 2018

Qumështi mbron fëmijët nga diabeti

Më: 25 maj 2018 Në ora: 21:33
Foto ilustrim

Një lëndë qumështi në ditë mund të mbrojë fëmijët e trashë nga diabeti në zhvillim, sipas një studimi të ri.

Qumështi i lopës përmban lëndë ushqyese – insulina më e ulët, hormoni që kontrollon glukozën, midis ngrënies, thotë hulumtimi i fundit..

Kjo zvogëlon rrezikun e ‘sindromës metabolike’ – një grumbull i çrregullimeve që përfshijnë presionin e lartë të gjakut, sheqerin e lartë të gjakut dhe yndyrnat, yndyrën e tepërt të barkut dhe kolesterolin ‘të mirë’ të ulët. Çdo tre mund të çojë në diabet, sëmundje të zemrës dhe goditje në tru.

Ekipi zbuloi se fëmijët e mbipeshë dhe të trashë, të cilët kishin të paktën dy gjysmë lënde të qumështit të lopës, ishin më pak të prirur për diabetin e tipit 2 – sëmundje e lidhur me mbipeshën.

Fëmijët që pinin më pak se një gjysmë litër qumësht në ditë kishin nivele shumë më të larta të insulinës se sa ata që pinin qumështin të paktën një pako.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test