Sa e mirë… Çokollata e zezë përmirëson stresin, humorin, kujtesën dhe imunitetin - Bota Sot
Sa e mirë… Çokollata e zezë përmirëson stresin, humorin, kujtesën dhe imunitetin

Mjekësi alternative

E diel, 18 nëntor 2018

Sa e mirë… Çokollata e zezë përmirëson stresin, humorin, kujtesën dhe imunitetin

Më: 24 qershor 2018 Në ora: 09:42
Foto ilustrim

Çokollata e zezë me përqëndrime të larta të kakaos mund të ketë efekte pozitive në nivelet e stresit, inflamacionit, humorit, kujtesës dhe imunitetit, sipas studimeve të reja.

Studimi i publikuar në takimin vjetor të Experimental Biology 2018 në San Diego tregon se çokollata me një minimum prej 70% kakao mund të ndihmojë në shëndetin njohës, endokrin dhe kardiovaskular.

Lee Berk, studiuesi kryesor dhe dekan i asociuar i i punëve kërkimore në Universitetin Loma Linda në School of Allied Health Professions, tha se personave që morin pjesë në studim iu dha 48 gramë çokollatë e zezë në fillim të eksperimentit dhe pastaj hëngrën çokollarë çdo dy orë pasi zgjoheshin nga gjumi për disa ditë.

Testet e gjakut zbuluan se çokollata ndikoi në aktivitetin e gjeneve, rritjen e anti-inflamatorëve dhe rritja e qelizave që luftojnë infeksionin, tha Berk.

Hulumtime të mëtejshme nga ekipi i Berkut shqyrtuan se si aktiviteti i trurit reagoi ndaj konsumit të çokollatës së zezë, ku arrit në përfundimin se ndikon pozitivisht në funksionin e trurit, siç është funksioni njohës dhe kreativiteti, edhe dy orë pas ngrënies së saj.

Berk tha se hapi i ardhshëm i ekipit të tij është të hulumtojë se sa çokollatë e zezë duhet të konsumoni që të ketë efekt në funksionin e trurit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test