Bima e ‘mrekullive’ që trajton shumë sëmundje - Bota Sot
Bima e ‘mrekullive’ që trajton shumë sëmundje

Mjekësi alternative

E diel, 18 nëntor 2018

Bima e ‘mrekullive’ që trajton shumë sëmundje

Më: 30 qershor 2018 Në ora: 09:24
Foto ilustrim

Në Amerikën e Jugut ajo është një prej bimëve më të përdorura për trajtimin e një sërë problemeve shëndetësore.

Bëhet fjalë për bimën e quajtur “Cassava”, e cila është mjaft e pasur me kalcium dhe vitaminën C.

Është provuar se gjethet e kësaj bime kanë efekte të dukshme sa i takon forcimit të kockave, falë vlerave të larta të kalciumit që përmban.

Kjo bimë përdoret në Amerikën e Jugut edhe për infertilitetin, dhimbjet e kokës por edhe për artritin.

Së fundi ajo është sjellë në Evropë dhe po gjen përdorim të gjerë, shkruan noa.al. Madje së fundi ajo është përdorur si bazë edhe për trajtimin e tumoreve të ndryshme.

Po ashtu, kjo bimë jep efekt në parandalimin e Alzhaimerit, ul nivelin e kolesterolit, përmirëson tretjen si dhe ndihmon në qarkullimin e gjakut duke ndikuar tek rruazat e kuqe.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test