Thuaji lamtumirë erës së keqe, gurëzve dhe pllakëzave me këtë pastë dhëmbësh - Bota Sot
Thuaji lamtumirë erës së keqe, gurëzve dhe pllakëzave me këtë pastë dhëmbësh

Mjekësi alternative

Thuaji lamtumirë erës së keqe, gurëzve dhe pllakëzave me këtë pastë dhëmbësh

Më: 5 gusht 2018 Në ora: 19:02
Foto ilustrim

Edhe pse dihet që kujdesi i duhur dentar si pastrimi i dhëmbëve me pe, gargarë dhe larja janë shëndet për higjienën e gojës, një tjetër përfitim i pabesueshëm është larja e gojës me vaj kokosi.

I njohur për “pastrimin e thellë”, shpëlarja e gojës me një lugë gjelle vaj, eliminon dhe nxjerr jashtë bakteret e dëmshme që prishin dhëmbët tuaj dhe shkaktojnë erën e keqe.

Përveç kësaj, vaji i kokosit gjithashtu mund t’ju ndihmojë t’i mbani dhëmbët tuaj të shëndetshëm dhe të bardhë. Të gjitha këto efekte janë rezultat i fuqisë që antimikrobiale që ka vaji i kokosit.

Përdorimi:

Përzieni dy lugë gjelle vaj i pastër kokosi (rreth 30 gram) në një tas.

Shtoni 3 lugë gjelle sodë buke (rreth 45 gramë).

Përziejini me një pirun derisa përzierja të bëhet e ngjashme me një pastë dhëmbësh.

Kjo përbërje do ndihmojë dhëmbët të jenë të pastër, të shëndetshëm dhe të bardhë për shkak të sodës (bikarbonat natriumi).

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...