Si ndikon mjalti në përmirësimin e gjumit - Bota Sot
Si ndikon mjalti në përmirësimin e gjumit

Mjekësi alternative

Si ndikon mjalti në përmirësimin e gjumit

Më: 22 nëntor 2018 Në ora: 08:13
Mjalti

Mjalti preferohet për shumë efekte shëndetësore që ka në trupin e njeriut, mirëpo një nga të mirat më të mëdha të tij është që ndihmon dhe përmirëson cilësinë e gjumit.

Mungesa e gjumit mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore siç janë: tensioni i lartë, diabeti i tipit 2, artriti, dhe sëmundjet e zemrës.

Nëse konsumoni një lugë çaji me mjaltë përpara gjumit, do të rrisë lehtë nivelin e insulinës e cila ndihmon në çlirimin e hormonit tryptophan.

Po ashtu mjalti ndikon edhe në përmirësimin e disponimit, kënaqësisë dhe gëzimit si dhe melatoninës, hormoni i gjumit të mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...