Ushqimet që largojnë kokëdhimbjen - Bota Sot
Ushqimet që largojnë kokëdhimbjen

Mjekësi alternative

Ushqimet që largojnë kokëdhimbjen

Më: 19 dhjetor 2018 Në ora: 09:25
Foto ilustrim

Kokëdhimbja është një gjendje e pakëndshme të cilën e përjeton çdo i rritur së paku një herë. Mund të ketë arsye të ndryshme: shtypja e gjakut, dehidratimi, trauma, ekspozim i gjatë në të ftohtë.

Kohë pas kohë është normale që të keni kokëdhimbje, mirëpo nëse është bërë pjesë e pandashme e jetës, atëherë është një gjendje serioze e cila duhet trajtuar.

Më poshtë u sjellim disa ushqime që ndihmojnë në largimin e kokëdhimbjes:

Çokolata e zezë- përmban sasi të lartë magneziumi, që ndikon në relaksimin e trurit dhe përmirëson gjumin.

Karota dhe patatet- përmbajnë beta karotinë dhe lëndë të tjera ushqyese,

Uji- shumë njerëz nuk pinë mjaftueshëm ujë, dehidratimi është një nga arsyet kryesore të kokëdhimbjes.

Po ashtu duhet të përfshini portokallin, perimet e gjelbra dhe orizin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...