Përdoruesit e Samsung duhet të kenë kujdes nga ky program, mund t’ua merr informatat - Bota Sot
Përdoruesit e Samsung duhet të kenë kujdes nga ky program, mund t’ua merr informatat

Mobile

Përdoruesit e Samsung duhet të kenë kujdes nga ky program, mund t’ua merr informatat

Më: 20 dhjetor 2018 Në ora: 07:41
Një aplikacion 3D e njohjes së fytyrës mund të mashtrojë teknologjinë e smartfonit

Një aplikacion 3D e njohjes së fytyrës mund të mashtrojë teknologjinë e smartfonit, duke dhënë qasje në informatat tuaja.

Ekspertët treguan se modelet e Android ishin më pak të sigurta, me disa pajisje që hapeshin thjesht duke treguar një fotografi të pronarit.

U zbulua se Apple, i cili hoqi dorë nga ID-ja e leximit të printimit të gishtave në favor të njohjes së fytyrës vitin e kaluar, ishte më e sigurt kur u testua.

Gjetjet sjellin shqetësime rreth hakerëve dhe policisë, duke iu ofruar atyre një rrugë hyrjeje në informacionin tuaj personal.

Testi u krye nga raportuesi i Forbes, Thomas Brewster, i cili caktoi një model të printuar 3D të kokës së tij për të testuar sistemet e njohjes së fytyrës në një sërë telefonash.

Softueri i modeleve iPhone X të Apple, duke përfshirë XR dhe XS, u krahasua me modelet Android Galaxy Note 8, Galaxy S9, LG G7 Thinq dhe OnePlus6.

U zbulua se vetëm modelet e iPhone X u mbrojtën kundër sulmit duke u dhënë fryt pretendimeve të Apple se softueri i tyre është më i sigurt se i kompanive të tjera telefonike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...