Metoda që tregon përfundimisht nëse telefoni juaj është origjinal - Bota Sot
Metoda që tregon përfundimisht nëse telefoni juaj është origjinal

Mobile

Metoda që tregon përfundimisht nëse telefoni juaj është origjinal

Më: 14 janar 2019 Në ora: 00:21
Foto ilustrim

Në ditët e sotme me rritjen e kompanive teknologjike është e vështirë të dallohet prodhimi origjinal nga imitimi apo kopja.

Por ekziston një metodë për të parë nëse telefoni juaj është prodhim origjinal, apo është prodhuar ne ndonjë shtet tjetër. Për të parë këtë duhet të shtypni në telefonin tuaj kodin *#06#, pastaj do të shfaqet një numër në ekran.

Psh. 123456789101112131415 , ju duhet të mbani mend numrin e 7 dhe të 8.

– Nëse numri i shtate dhe i tete është 02 ose 20 kjo do te thotë qe telefoni juaj është i prodhuar ne Emiratet e Bashkuara Arabe.

– Nëse numri i shtatë dhe i tetë është 08 ose 80 kjo do të thotë qe tel. juaj është i prodhuar ne Gjermani.

– Nëse numri i shtatë dhe i tetë është 01 ose 10 kjo do te thotë qe telefoni juaj është i prodhuar ne Finlandë.

– Nëse numri i shtatë dhe i tetë është 13 kjo do te thotë qe telefoni juaj eshte i prodhuar ne Azerbajxhan.

– Nëse numri i shtatë dhe i tetë është 00 kjo do te thotë qe telefoni juaj eshte prodhim origjinal.

Për telefonat Nokia, 01 ose 10 është njësoj si 00, pasi Finlanda është vendi i prodhimit të Nokia-s. Kjo përdoret për çdo lloj telefoni jo vetëm për Nokia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...