S’e paskemi ditur! Zbulohet kuptimi i iPhone - Bota Sot
S’e paskemi ditur! Zbulohet kuptimi i iPhone

Mobile

S’e paskemi ditur! Zbulohet kuptimi i iPhone

Më: 31 maj 2019 Në ora: 21:29
Ilustrim

Me siguri e keni pyetur veten se ç’kuptim ka “i” tek iPhone. Shumë prej nësh kanë menduar se ka kuptimin “telefoni im”, por ja që Steve Jobs ka pasur qëllim tjetër.

Në vitin 1998 , kur u lançua kompjuteri iMac, Jobs tha se kompania ka për qëllim të ofrojë një pajisje që i lidh njerëzit me internet, kështu që “i” ka pasur qëllimin të tregojë se nga ky kompjuter njerëzit mund të lidhen me internet.

Jobs ishte më largpamës se kaq, “i” ka dhe kuptime të tjera të fshehura, siç janë “individual”, “instruct-udhëzim”, “inform-informim” dhe “inspire-inspirim”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...