Udhëtimi në kohë është i vërtetë: zbulohet iPhone në pikturën 350-vjeçare - Bota Sot
Udhëtimi në kohë është i vërtetë: zbulohet iPhone në pikturën 350-vjeçare

Mobile

Udhëtimi në kohë është i vërtetë: zbulohet iPhone në pikturën 350-vjeçare

Më: 7 qershor 2019 Në ora: 13:48
Foto ilustrim

Piktura e mësipërme me titull “Burri Duke i dhënë një letër një gruaje në hyrjen e një shtëpie” u pikturua nga Pieter de Hooch në vitin 1670 – por tashmëajo ka marrë nofkën “burri që udhëton në kohë duke mbajtur njëi Phone”

Drejtori Ekzekutv i Apple-it Tim Cook mendon që ka gjasa pasi u bind që dikush në një pikturë nga vitet 1600 mban në dorë produktin e firmës që ka revolucionarizuar mënyrën se si komunikojmë.

Ai tha: “Gjithmonë kam menduar se e dija se kur u shpik iPhone-i, por tani nuk jam më edhe aq i sigurt.

Ai shpjegoi se si e zbuloi pikturën, e cila telefonin smarte përshkruante si një letër.

Cook tha se gjatë vizitës së tij në Amsterdam për StartupFestEurope (Festival për Kompanitë e Reja në Europë), ai vizitoi edhe muzeun Rijks me një politikan holandez të dalë në pension i cili quhej NeelieKroes kur pikasi kryeveprën e pikturuar në vaj.

Ai i tha TNW-së se iPhone-i në pikturë me ç’dukej ishte një nga ata që kishte prodhuar firma e tij.

Historia ka hapur zëra që Apple ka kohë që eksperimenton me udhëtimin në kohë dhe se nuk është hera e parë ku pretendohet që iPhone-i – i cili është shpikur në vitin 2007 – është shfaqur në skena historike, shkruan Pamfleti.

Në një klip nga viti 1948 filmi i John Wayne “Fort Apache”, aktori i ndjerë Henry Fonda shihet qartë duke përdour atë çka shumë mund të thonë që nuk është gjë tjetër veçse një iPhone.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...