Lajm i keq për të gjithë ju që e mbushni baterinë e iPhone në 100%

Mobile

Lajm i keq për të gjithë ju që e mbushni baterinë e iPhone në 100%

Më: 25 shkurt 2020 Në ora: 14:42
Foto ilustrim

Shmangni mbushjen e iPhone me 100% ngarkesë, nëse nuk doni të shkatërroni jetëgjatësinë e baterisë.

Mbushja e iPhone tuaj me ngarkesë të plotë vazhdimisht e vendos baterinë nën stres serioz dhe do të bëjë që degradimi i celularit tuaj të bëhet më i shpejtë, raporton “The Sun”.

Bateritë iPhone, si funksionojnë?

iPhonët e Apple, dhe pajisjet më moderne përdorin bateri litium jon. Kjo tregon se ato përmbajnë një kimikate që ngarkon, shkarkon, dhe degradon me kalimin e kohës.

Një bateri litium joni nuk do të zgjasë përgjithmonë, dhe do të humbasë kapacitetin aq më shumë që e përdorni. Pas rreth 500 cikleve të ngarkimit të plotë (d.m.th. 100% në 0% dhe përsëri rezervë), një bateri e telefonave të mençur do të kishte 80% kapacitet në krahasim me gjendjen e saj të re.

Pra, një iPhone që dikur zgjati 20 orë mund të zgjasë vetëm 16 orë pas dy vjetësh.

Pse duhet të shmangni mbajtjen e iPhone tuaj në ngarkim të plotë?

Kur iPhone juaj është plotësisht i ngarkuar, bateria është në gjendje shumë të stresuar. Kjo shkatërron përbërësit e baterisë me kalimin e kohës, duke zvogëluar përfundimisht jetëgjatësinë e saj. Si mund të shmangni ngarkimin e plotë të iPhone?

Gjatë ditës, është e lehtë, thjesht shmangni mbushjen e iPhone tuaj të kyçur pasi të jetë i plotë. Nuk është një ide e keqe ta heqësh celularin tuaj me tarifë prej 80%.

Për fat të mirë, Apple ka shpikur një veçori të zgjuar të AI-së në telefonin tuaj të quajtur “Ngarkimi i Baterisë së Optimizuar”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat