Google zyrtarisht prezanton Pixel 5 dhe 4a 5G

Mobile

Google zyrtarisht prezanton Pixel 5 dhe 4a 5G

Më: 1 tetor 2020 Në ora: 23:12
Pixel 5 dhe 4a 5G

Telefonat e rinj të mençur kanë një kamerë me kënd të gjerë. 

Telefoni inteligjent i ri nga Google është i aftë për 5G, vjen me një ekran OLED 6 inç në formatin 19.5: 9 dhe rezolucioni është 2,340 x 1,080 piksel (432 ppi). Shpejtësia maksimale e rifreskimit është 90 Hz. Vetëm një vrimë e kamerës ndërpret ekranin. Siç pritej, sensori i gjurmës së gishtit do të jetë në pjesën e pasme të Pixel 5.

Kamera me kënd të gjerë

Image

Google i instaloi dy kamera, njëjtë si me Pixel 4. Kamera kryesore ka 12.2 megapikselë. Kamera e përparme prej 8 MP është e fshehur në një vrimë të kamerës.

Kamera duhet të jetë në gjendje të regjistrojë video të plota HD me 240 fps dhe video 4K me 60 fps. Me kohë të përmirësuar dhe lëvizje të ngadaltë si dhe stabilizim të figurës, duhet të arrihet një cilësi më e mirë e videos.

Brenda është përdorur një Qualcomm Snapdragon 765G. Për më tepër, u instaluan 8 RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse. Bateria ka një kapacitet prej 4,080 mAh dhe mund të karikohet deri në 18 vat.

Bateria duhet të zgjasë deri në 48 orë – një gjë e rrallë në telefonat inteligjentë aktualë.

Ashtu si në Pixel 5, Pixel 4a ka një procesor Qualcomm Snapdragon 765G. Bateria e Pxiel 4a 5G është përmirësuar në krahasim me 4a dhe vjen me një prodhim prej 3,885 mAh.

Image

Çmim i lirë

Pixel 5 4a 5G do të kushtojë 499 euro, Pixel 5 do të jetë më i lirë se paraardhësi i tij dhe duhet të kushtojë vetëm 699 dollarë.

Pixel 4a 5G duhet të jetë i disponueshëm nga 15 tetori në Japoni dhe nga nëntori në 8 vende të tjera. Pixel 5 do të lançohet gjithashtu më 15 tetor, të paktën në SHBA.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat