iPhone 12: Apple mbush pjesët që mungojnë me plastikë

Mobile

iPhone 12: Apple mbush pjesët që mungojnë me plastikë

Më: 27 tetor 2020 Në ora: 08:45
iPhone 12

Kanali në YouTube iFixit tregoi se iPhone 12 ndryshon vetëm minimalisht nga iPhone 12 Pro.

Specialistët e riparimit në iFixit çmontuan iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro. Është treguar se të dy pajisjet kanë praktikisht të njëjtat elemente të brendshme – me ndryshime minimale.

Nëse krahasoni specifikimet teknike të iPhone 12 me ato të iPhone 12 Pro, do të vëreni vetëm ndryshime të vogla: për shembull, ndryshime për sa i përket peshës, shkëlqimit të ekranit, opsioneve të ruajtjes dhe kryesisht konfigurimit të kamerës dhe çmimit.

Kjo është pikërisht ajo që konfirmoi një vështrim nën kapak. Për shembull, panelet e ekranit të të dy pajisjeve janë të këmbyeshme në mënyrë që ato të punojnë me të dy telefonat inteligjentë. Me iPhone 12, megjithatë, paneli OLED arrin një shkëlqim maksimal prej 625 nit, me iPhone 12 Pro atëherë është 800 nit.

Pjesët plastike zëvendësojnë komponentët që mungojnë

Image

Dallimi më i madh mund të gjendet në lentet e kamerës. Ndërsa modeli Pro ka një skaner të integruar LiDar dhe një lente zmadhimi, këto përbërës mungojnë në modelin standard.

Sidoqoftë, iFixit tregoi se vendi është praktikisht i njëjtë për të dy pajisjet. Kështu që Apple ka zëvendësuar komponentët e kamerës që mungojnë në iPhone 12 me pjesë plastike për të mbushur hapësirën e zbrazët.

Nëse Apple do të përdorte pllakën amë të saj për iPhone 12, madje mund të kishte vend për një bateri më të madhe.

Bateri më e vogël

Bateria në iPhone 12 dhe iPhone 12 Pro ka një kapacitet prej 2,815 mAh. Në iPhone 11 ishte 3,110 mAh, në iPhone 11 Pro ishte 3,046 mAh.

Kjo gjithashtu mund të shpjegojë pse testuesit e parë ishin të zhgënjyer me jetëgjatësinë e baterisë së modeleve aktuale të iPhone. Në çdo rast, Apple pretendon që procesori i ri A14 Bionic duhet të jetë dukshëm më efikas në energji sesa çipi që është përdorur në versionin e mëparshëm.

Bazuar thjesht në specifikimet ose gjetjet e iFixit, ndryshimet midis iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 mbeten minimale.

Krahasimi i çmimit: iPhone 12 Pro është i disponueshëm nga 1,149 euro, iPhone 12 kushton të paktën 899 euro.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat