Lista e besimit te markat e telefonit: Vendi i parë i papritur

Mobile

Lista e besimit te markat e telefonit: Vendi i parë i papritur

Më: 29 tetor 2020 Në ora: 20:49
Foto ilustrim

Kompania Counterpoint ka bërë një “listë besimi”, e cila rendit të gjithë prodhuesit e celularëve Android.

Ato renditen bazuar në katër kritere – softueri, siguria, cilësia e ndërtimit dhe përdorimi i tij.

Siç është theksuar nga kompania Counterpoint, softueri dhe azhurnimet e sigurisë për telefonat Android janë një segment kritik sepse, për shkak të pandemisë, shumë më tepër njerëz po përdorin internetin për të punuar nga shtëpia.

Për të dytin vit radhazi, Nokia është në krye të kërkimeve të tyre në ofrimin e mbështetjes për klientët në këto dy aspekte, dhe deri në 98% e prodhuesve nuk ofrojnë azhurnime të qëndrueshme të programeve dhe programeve të sigurisë.

Duhet të plotësohen disa kritere në mënyrë që prodhuesit të jenë në këtë listë sa më shumë që të jetë e mundur: përveç softuerit dhe azhurnimeve të sigurisë, testohet rezistenca, gërvishtjetm provat termike, rëniet etj.

Në vendin e dytë në “listën e besimit” është OnePlus, ndjekur nga Samsung, Realme, Xiaomi dhe Huawei. 10-të më të mirat plotësohen nga Oppo, Lenovo, LG dhe Vivo. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat