Kompanitë britanike që do të bashkëpunojnë me Huawei në prezantimin e rrjeteve 5G do të ndëshkohen

Mobile

Kompanitë britanike që do të bashkëpunojnë me Huawei në prezantimin e rrjeteve 5G do të ndëshkohen

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 15:55
Foto ilustrim

Dënimet parashikohen të shkojnë deri në 100,000 funte në ditë kundër kompanive britanike që shkelin vendimin për heqjen dorë të pajisjeve kineze Huawei nga rrjetet kombëtare të telekomunikacionit.

Qëllimi i iniciativës së re legjislative është të parandalojë përpjekjet e mundshme nga kompanitë britanike të telekomunikacionit për të anashkaluar rregullat në përdorimin e pajisjeve Huawei të blera tashmë për rrjetet 5G

Autoritetet britanike paraprakisht njoftuan se nga 31 dhjetori i këtij viti, operatorët e telekomit në vend nuk do të jenë në gjendje të blejnë pajisje 5G nga Huawei, dhe deri në vitin 2027 të gjitha produktet e kësaj korporate kineze në rrjetet e gjeneratës së pestë britanike duhet të zëvendësohen nga kompani të tjera

Qëllimi i rregullave të reja, të propozuar nën presionin e Partisë Konservatore në pushtet, është mbyllja e opsionit të fundit në përdorimin e pajisjeve që ishin tashmë në depo gjatë periudhës së tranzicionit, u tha gazetarëve një burim i njohur me nismën.

Vendimi për tërheqjen e pajisjeve të Huawei u mor nga Londra pasi Uashingtoni vendosi sanksione kundër kompanisë kineze dhe Qendra Kombëtare Britanike për Sigurinë Kibernetike përgatiti një raport mbi rreziqet e bashkëpunimit me të.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka paralajmëruar në mënyrë të përsëritur udhëheqjen britanike se bashkëpunimi me Huawei dyshohet se kërcënon sigurinë kombëtare. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat