Cili është telefoni i mençur më i shitur në Europë? - Bota Sot
Cili është telefoni i mençur më i shitur në Europë?

Mobile

E mërkurë, 17 tetor 2018

Cili është telefoni i mençur më i shitur në Europë?

Më: 19 maj 2018 Në ora: 17:48
Foto ilustrim

Apple ka shitur gjithsej 10.2 milionë iPhone në tremujorin e parë të vitit 2018, me një rënie prej 5.4%.

Edhe në Europë, iPhone X është smartphone më i shitur në tremujorin e parë të vitit 2018. Konfirmimi vjen nga të dhënat e publikuara sot nga Canalys.

Canalys pohon se rënia me 6.3% në tregun e telefonave të mençur që është regjistruar në Evropë, është më e madhja e regjistruar vitet e fundit.

Apple i reziston mirë krizës në krahasim me mesataren totale, por kompani si Huawei dhe Xiaomi regjistrojnë rritje rekord (respektivisht +38.6% dhe +999%).

Apple mbetet gjithsesi prodhuesi i dytë në Europë (22.2%), pas Samsung (33.1%) që vit pas viti humbet 15% me 15.2 milionë smartphone të shitur.

Në vend të tretë renditet Huawei me16.1%. Ndërsa iPhone X mbetet smartphone më i shitur në Evropë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test