‘Eurovision’ zhvendoset në Amerikë

Muzikë

‘Eurovision’ zhvendoset në Amerikë

Më: 7 gusht 2020 Në ora: 16:39
Eurovision Song Contest

Eurovision Song Contest ka udhëtuar në Amerikë.

Shfaqja televizive e preferuar e Evropës do të udhëtojë përtej oqeanit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shkruan Eurovision.tv.

Konkursi Amerikan i Këngës do të zhvillohet gjatë sezonit të festave të vitit 2021.

Versioni amerikan i konkursit të këngës  “Eurovizion” është pozicionuar në atë mënyrë që të pozicionojë artistët kokë më kokë kundër përfaqësuesve të shteteve të tjera, në një seri televizive prej 5-10, ku konkurrentët do të vlerësoheshin dhe kualifikohen në gjysmëfinale dhe finalen e madhe.

Martin Österdahl, mbikëqyrësi ekzekutiv i festivalit të këngës “Eurovision” tha “Trashëgimia unike e konkursit të këngëve në Eurovizion daton 65 vjet dhe popullariteti i saj në të gjithë botën është ende në rritje. Është koha që Amerika të provojë këtë spektakël, përmes konkursit simotër, American Song Contest. Dashuria ndaj muzikës është universale dhe festimi i muzikës në zhanre dhe stile të ndryshme mund të tejkalojë kufijtë dhe të bashkojë njerëzit. Jemi të ngazëllyer që kemi gjetur partnerët e duhur për të ofruar një seri tjetër që fansat tanë në të gjithë globin mund të bien në dashuri dhe ta ndajnë këtë konkurs unik me popullin Amerikan”.

Anders Lenhoff, një nga producentët më të mirë kreativë të Evropës, i bashkohet Peter Settman, një sipërmarrës dhe producent kryesor i televizionit, Ola Melzig, producent i mega-ngjarjeve dhe Christer Bjorkman, i cili performoi në Konkursin e Këngës në Eurovision dhe më vonë u bë një nga producentët më të njohur.

Konkursi Amerikan i Këngës është vendosur të zhvillohet disa muaj pas edicionit të 65-të të Eurovision Contest Song, i cili zhvillohet në Roterdam, Holandë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat