Ekspozitë dhe koncert me muzikë klasike shqiptare në Francë - Bota Sot
Ekspozitë dhe koncert me muzikë klasike shqiptare në Francë

Muzikë

Ekspozitë dhe koncert me muzikë klasike shqiptare në Francë

Më: 30 maj 2018 Në ora: 08:05
Artistët pjesëmarrës në këtë eveniment.

Në kuadër të aktiviteteve dhe diplomacisë  kulturore ,presidenti i Shoqatës së Miqësisë Franko-Shqiptare  në Francë z.Tahir Shabani fton të gjithë dashamirët e artit dhe kulturës të marin pjesë në ekspozitën dhe koncertin me muzikë klasike shqiptare që do të mbahet të mërkurën ,30 Maj në orën 19.30 në qytetin Gaillard të Francës.

Në vazhdim ju sjellim biografitë e artistëve pjesëmarrës  në këtë eveniment.

Blerta Hoti – Transcendencë artistike pa kufij ! Artiste Piktore E lindur në vitin 1989 në Prishtinë (Kosovë), Blerta Hoti është një artiste e talentuar e re që qëndron nga fillimet e saj në komunitetin artistik. Bota e saj artistike është e përshkruar me shifra delikate të njeriut-humane, megjithatë, e destinuar të shumohen në skemat shumë të qëndrueshme ngjyra e imagjinatës të saj personale. Një bukuri e pamohueshme, dhe një talent i pamohueshëm. Për të rifilluar karrierën e saj shembullore, pas studimeve per pikturën në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës te Agron Bytyqi, ajo mori diplomën e saj të Arteve në vitin 2013 dhe vazhdoi studimet post diplomike në klasën e Nagip Berisha, Ajo ne saje te shumë aktiviteteve artistike si koloni, ekspozita, përfundoi me sukses ciklin e saj të trajnimit në vitin 2015. Ajo shpërblehet shpesh në vendin e lindjes në Kosovë dhe Shtetet e Bashkuara, ajo është ftuar rregullisht për të ekspozuar individuale dhe kolektive, përfshirë sallonin e Vjeshtës në Gjilan, Kosovë, dhe si pjesë e ekspozimit të Colorado Kosovë në SHBA, ku është shpërblyer, si dhe në Zvicër dhe Francë. Kjo është ekspozita e tretë që po realizohet me ftese presidenti Tahir Shabani i Shoqatës së Miqësisë Franko-Shqiptare në Francë.

Ermira Zyrakja-Lefort Pianiste- Soliste- koncertiste e pedagoge e pianos.  Në harmoni me fotot e dy piktorëve të ekspozuar në hapësirën e Pianos Croses, pianistja shqiptare është me repertorin e kompozitorëve klasikë shqiptare znj Ermira Zyrakja-Lefort do të na nderojë me praninë e tij. E lindur në Shqipëri, shqiptare dhe tani franko-Zvicerane , Ermira Zyrakja-Lefort fillon në moshën 12  vjece karieren e saj  si, soliste dhe interpretuese në koncerte me orkestra të ndryshme Filarmonisë dhe formacioneve të Shqipërisë. Me çmime të muzikës dhe Fituese e Konkursit Kombëtar të Piano në moshën 14 vjeçare, Ermira do të marrë diplomën në piano në Akademinë e Arteve të Bukura të Universitetit të Tiranës. Që nga viti 1990 dhe në vazhdim edhe para  karrierës së saj ndërkombëtare, Ermira Lefort ka vazhduar karrierën e saj me formacione të ndryshme si soliste,  shoqëruese për këngëtare klasike në Greqi, Zvicër, Francë, Irlandë, Britani e Madhe, Greqi dhe Shteteve të Bashkuara. Gjithashtu mësuesja, Emira ka qenë Profesoreshe e   Pianos në Greqi dhe pianiste në Shkollën Opera së Gjenevës si dhe dhe profesoreshe e Pianos në Gjenevë, Francë dhe Dublin (Irlandë). Repertori i saj e gjerë dhe lidhjet e saj në Shqipëri ka rezultuar duke shënuar një album të parë në Dublin me 19 punime për kompozitorëve klasikë te pianos shqiptare. Ajo kontribuon për të bërë të njohur pasurinë e saj trashëgimie, gjithmonë të mirëpritur me entuziazëm gjatë koncerteve të saj.

Hafir Hoxha, Artist Piktor Ankorues : Peizazhet e fëmijërisë dhe Zvicra Të ngulitur fort në vendin e tij të adoptuar dhe në vendin e tij lindjes, Hafir Hoxha i lindur në vitin 1965 në fshatin Sllatinë e Poshtme në Kosovë. Pas shkollës së mesme në fshatin e tij të lindjes, ai vazhdoi studimet akademike në Sarajevë, ku u bë oficer dhe u njoh me kulturat e pranishme në këtë vend. Rezident në Zvicër për shumë vite, Hafir Hoxha është një shembull i integrimit. Ky artist është me të vërtetë një ambasador kulturor i shquar dhe shembull : Me ndihmën e traditës dhe të historisë, ai punon çdo ditë për zhvillimin e mirë të diversitetit kulturor ndërkombëtar. Veprat e tij, të ankoruara midis vendit të tij të lindjes dhe vendit të tij të adoptuar, janë të ndara në tri tema: tradita, historia dhe rilindja, secila duke mbajtur ngjyrat e veta: errësirë për vuajtje, ngrohtë për mikpritje, të ndritshme për shpresë dhe të ardhmen. Ekspozita përmban një numër të veprave që piktori i ka realizuar gjatë krijimtarisë së tij artistike me punimet autoktone shqiptare, veshjet tradicionale, me theks të veçantë Plisi i Bardhë, elemente historike që flasin për të kaluarën shqiptare. Piktori i mirënjohur Hafir Hoxha është i njohur për shumë ekspozita kolektive dhe individuale si në Kosovë ashtu edhe në diasporë. Ekspozita e dytë do qëndroj e hapur deri me 27 qershor 2018, është realizuar me ftese dhe nën organizimin e Shoqatës së Miqësisë Franko-Shqiptare me seli në Annemasse të Francës, e udhëhequr nga presidenti i saj Tahir Shabani.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test