Tingujt e Beethoven nga violinisti Tedi Papavrami - Bota Sot
Tingujt e Beethoven nga violinisti Tedi Papavrami

Muzikë

Tingujt e Beethoven nga violinisti Tedi Papavrami

Më: 4 nëntor 2018 Në ora: 14:57
Tedi Papavrami

Tedi Papavrami u rikthye mbrëmjen e djeshme për publikun kryeqytetas në sallën e Qendrës Kulturore të Katedrales Orthodokse.

Papavrami së bashku me pianistin Francois Frederic Guy, solli të gjallë tingujt e sonatave më të njohura të Ludwig van Beethoven.

Dy muzikantët e njohur interpretuan sonanat për violinë dhe piano të Ludvwig Van Bethoven, Sonatën e parë, të katërt, të pestë dhe të gjashtë.

Drejtori artistik i koncertit, Vlorent Xhafaj, e përcaktoi shfaqjen më herët si një nga koncertet muzikorë më të veçantë të këtij viti.

Koncerti i kësaj të shtune ishte vetëm fillimi i një projekti tre vjeçar, i cili do të sjellë në Shqipëri pianistët, violinistët e muzikantët më të njohur të gjithë Evropës.

Projekti mbështetet mbi kryeveprat e kompozitorëve më të mëdhenj të muzikës klasike duke filluar nga Beethoven, Shopen dhe Mozart.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...