U2, ColdPlay dhe Ed Sheeran, më të paguarit e vitit 2018 - Bota Sot
U2, ColdPlay dhe Ed Sheeran, më të paguarit e vitit 2018

Muzikë

U2, ColdPlay dhe Ed Sheeran, më të paguarit e vitit 2018

Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 14:07
“U2”, “ColdPlay” dhe Ed Sheeran

“U2”, “ColdPlay” dhe Ed Sheeran janë muzikantët më të paguar në biznes, e për këtë garanton revista “Forbes”.

Rokerët veteranë irlandezë të “U2” kryesojnë listën me 118 milionë dollarë, ose 104 milionë euro fitime, ndihmuar nga turi më i fundit i tyre “Joshua Tree”, që është ndjekur nga 2.7 milionë fansa, por edhe shitjet e albumit të fundit të tyre, “Këngë të eksperiencës”.

Rokerët britanikë të “ColdPlay” pretendojnë vendin e dytë, me fitime prej 115.5 milionë dollarësh nga turi i tyre dyvjeçar “Një mendje plot ëndrra”. Ndërsa superstari britanik i popit, Ed Sheeran, pason me 110 milionë dollarë fitime vetëm këtë vit.

10 muzikantët më të paguar kanë mbledhur këtë vit 886 milionë dollarë, një shifër kjo pak a shumë e njëjtë me atë të një viti më parë. Të tjerë artistë në listën e më të paguarve të revistës “Forbes” janë edhe yjet amerikanë Bruno Mars, Katy Perry, Taylor Swift dhe Jay Z..

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...