Gjendje “e rrallë” 59-vjeçari me dhëmb në hundë - Bota Sot
Gjendje “e rrallë” 59-vjeçari me dhëmb në hundë

Ndryshe

Gjendje “e rrallë” 59-vjeçari me dhëmb në hundë

Më: 23 shkurt 2019 Në ora: 08:55
Foto

Rritja e çuditshme, e quajtur një dhëmb intranazal, mund të shkaktohet nga dëmtimi fizik ose problemet e zhvillimit, por mjekët nuk mund ta shpjegojnë këtë rast.

Pasi bëri fotografime për të zbuluar se çfarë ishte ai dhëmb, mjekët e hoqën atë gjatë operacionit dhe zbuluan se ishte një dhëmb i vërtetë. Rritja e një dhëmbi në hundë është e rrallë dhe mendohet të shfaqet diku midis 0.1 ose 1 përqind të popullsisë, por mund të shkojë pa u vënë re.

Raporti u botua në revistën e raportit të rastit BMJ dhe përfshinte fotografi të cilat tregojnë qartë një dhëmb të bardhë brenda hundës së njeriut të paemërtuar. Ekspertët thanë se mund të gjejnë vetëm 23 incidenca të gjendjes së çuditshme të regjistruara në revistat mjekësore mes viteve 1959 dhe 2008. Njeriu kishte vuajtur nga hunda e bllokuar dhe humbja e ndjenjës së nuhatjes gjatë dy viteve të fundit.

Image

Një fotografim zbuloi se hunda e njeriut ishte shtrembër nga njëra anë dhe kishte një masë në rritje në zgavrën e tij të hundës. Mjekët dyshonin se ishte një tumor. Raportet e mëparshme të rastit e kanë përshkruar këtë gjendje ndodh kur dhëmbët normalë zhvendosen pas traumave të fytyrës, infeksioneve ose problemeve të zhvillimit. Ata gjetën se ai kishte thyer nofullën dhe hundën kur ishte më i ri, i cili kishte nevojë për t’u operuar. Dhëmbët intranazale janë një zbulim i rrallë, por është i rëndësishëm për t’u njohur meqenëse mbipopullimi hundor, rrezikon jetën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...