Studenti vendos të izolohet në një fshat të vogël për t’i shpëtuar kredisë - Bota Sot
Studenti vendos të izolohet në një fshat të vogël për t’i shpëtuar kredisë

Ndryshe

Studenti vendos të izolohet në një fshat të vogël për t’i shpëtuar kredisë

Më: 12 mars 2019 Në ora: 16:41
Foto

Ashtu si shumë amerikanë të tjerë, Chad Haag duhej të mbështetej në një kredi studentore për të paguar arsimin e tij universitar. Ai u përpoq të gjente një punë gjatë studimeve por si punë të parë gjeti vetëm si hamall, në përpjekje të vazhdueshme arriti të gjejë një tjetër punë si profesor i jashtëm në universitet por edhe kjo pagesë nuk i mjaftonte për shlyerjen e kredisë. Tarifa totale që kishte për të shlyer ishte 20.000 dollarë nga të cilat duhet të paguante çdo muaj 300.

 

Në një moment, përpjekja për të paguar 300 $ në muaj u bë shumë stresuese, kështu që ai i tha lamtumirë jetës së tij në Shtetet e Bashkuara dhe shkoi në një fshat të vogël në Indi.

Tani Chad jeton në një shtëpi në fshatin Uchakkada për vetëm 50 dollarë në muaj, dhe kohët e fundit ai u martua me një shtetase indiane, një mësuese në një kolegj lokal.

Sa i përket kredisë studentore, thjesht nuk merakoset më për këtë.

Ekspertët thonë se lëvizja në një vend të huaj për t’i shpëtuar kredive studentore është e rrezikshme, sepse nëse përsëri do dëshironin të ktheheshin në Shtetet e Bashkuara do të përballeshin me një borxh të shumëfishuar për shkak edhe të kamat vonesave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...