Sekreti ushtarak për të rënë në gjumë për 2 minuta, ja si mund ta bëni ju - Bota Sot
Sekreti ushtarak për të rënë në gjumë për 2 minuta, ja si mund ta bëni ju

Ndryshe

Sekreti ushtarak për të rënë në gjumë për 2 minuta, ja si mund ta bëni ju

Më: 19 mars 2019 Në ora: 09:36
Foto ilustrim

Ndërkohë që disa njerëz arrijnë të flenë sapo ta vendosin kokën në jastëk, të tjerët rrotullohen gjithë natën për ta arritur këtë.

Nëse jeni shtrirë në shtrat të zgjuar gjatë natës, truri iu zhurmohet me një milion mendime, i paaftë për të arritur thellësinë e gjumit, atëherë ka një lajm të mirë për ju.

Një teknikë e fshehtë ushtarake thuhet se ndihmon që të bini në gjumë në vetëm dy minuta, është zbuluar kohët e fundit.

Ky truk thuhet se përdoret nga ushtria amerikane për t’i ndihmuar ata të bien në gjumë, kur gjenden në situata që janë më pak se paqësore, siç janë fushëbetejat.

Ja si ta bëni atë:

– Relaksoni muskujt në fytyrën tuaj, duke përfshirë gjuhën, nofullën dhe muskujt rreth syve
– Zgjerojini shpatullat tuaja aq gjatë sa mundeni, lëvizje e ndjekur nga pjesa e sipërme dhe e poshtme e krahut, nga njëra anë në tjetrën
– Lironi frymën, duke relaksuar gjoksin tuaj
– Ju pastaj duhet të kaloni 10 sekonda duke u përpjekur të mbani larg mendjen nga mendimet e këqija.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...