Bima e rrallë që kushton 1 mijë euro, gjendet edhe në trojet shqiptare - Bota Sot
Bima e rrallë që kushton 1 mijë euro, gjendet edhe në trojet shqiptare

Ndryshe

Bima e rrallë që kushton 1 mijë euro, gjendet edhe në trojet shqiptare

Më: 20 mars 2019 Në ora: 09:28
Foto

Tartuf gjenden nën tokë në simbiozë me rrënjën e një barishte apo peme, dhe dallohen nga aroma e tyre.Ekzistojnë mbi 70 lloje të tartufit.

Tartufi i zi një kilogram kushton diri në 1 mijë euro. Qentë të trajnuar përdoren për të gjetur këtë “kërpudhë” të rrallë, Është e vështirë të gjesh, sepse rritet ekskluzivisht në male të larta me terren të egra dhe nuk mund të kultivohet artificialisht.

Përveç kushteve të veçanta të mbarështimit, tartufët kanë aromë unike që vjen me një përzierje të shiut dhe tokës së paprekur, e cila i jep një kontakt të veçantë çdo vakt me pak gram zhardhok këpurdhash.

Përveç vlerave gastronomike, tartufi janë gjithashtu shumë të shëndetshme, sepse ato rivendosin qelizat e trurit dhe forcojnë trupin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...