Gjendet gjurma gjigante e një pinguini - Bota Sot
Gjendet gjurma gjigante e një pinguini

Ndryshe

Gjendet gjurma gjigante e një pinguini

Më: 21 mars 2019 Në ora: 17:09
Foto

Gjurmët e këmbëve kanë bërë që shumë njerëz të besojnë se një pinguin gjigant po kalonte zonën.

Ai e mbajti këtë shaka për 10 vjet, në disa plazhe të ndryshme, dhe loja e tij u zbulua vetëm 40 vjet më vonë.

Ishte viti 1948. 15,000 banorë të Clearwater të vogël në (Florida) kishin filluar të bisedonin midis tyre vrullshëm, sepse diçka e çuditshme po ndodhte në qytetin e tyre.

Një banor kishte dalë për një shëtitje në plazh dhe kishte vënë re një gjurmë shumë të çuditshme që ngjante si e një krijese përbindësh.

Duke vrapuar në shtëpi, ai nxitoi të lajmëronte policinë.

Gjurmët e këmbëve ishin shumë të mëdha: 35 centimetra e gjata dhe 27 të gjera dhe dukej se këmba kisht tre gishta të mëdha me kthetra.

Duket se krijesa që i kishte impresionuar ata kishte dalë nga Gjiri i Meksikës dhe kishte ecur në plazh me hapa të mëdhenj.

Gjatë 10 viteve të ardhshme, gjurmët e këmbëve të “përbindëshit Clearwater” u bënë shpesh pjesë e mediave dhe e diskutimeve. Jo vetëm në atë plazh, por edhe në shumë të tjerë.

Në korrik, katër avionë të Shkollës së Fluturimit Dunedin thanë se e panë atë krijesë nga Ura e Clearwater dhe se ajo dukej si një qenie e madhe e zogjve.

Mediat lokale u çmendën, dhe lajmet gjithashtu tërhoqën vëmendjen e natyralistit dhe kriptozoologjistit Ivan Sanderson, i cili kreu një hetim dy-javor dhe hartoi një raport të gjatë teknik.

Sipas tij, ajo ishte një formë këmbe e një pinguini gjigant. Më vonë ai shkroi se ishte i bindur se rasti ishte i vërtetë. E pra, në të vërtetë jo edhe aq shumë.

40 vjet më vonë, në vitin 1988, reporterja lokale Jan Kirby zbuloi sekretin.

Toni Signorini, një banor vendas midis viteve 1940 dhe 1950 bashkë me një shokun e tij Al William, një shakatar i njohur nga Clearwater, kishin krijuar këtë lojë që vuri në lëvizje mbarë vendin.

Ishte ideja e Williams për gjurmët e këmbëve. Në një kohë kur përbindëshi i Liqenit ishte ende lajm, u gjetën e disa mbetje dinozaurësh u në New Mexico, dhe mashtrimi i shfaqjes së një përbindëshi të ri ishte i suksesshëm.

Kështu, ata krijuan “këmbët prej hekuri”, secila prej të cilave peshonte 13 kg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...