Kuriozitet interesant për fëmijët që mbajnë lodrat në dorën e majtë - Bota Sot
Kuriozitet interesant për fëmijët që mbajnë lodrat në dorën e majtë

Ndryshe

Kuriozitet interesant për fëmijët që mbajnë lodrat në dorën e majtë

Më: 24 mars 2019 Në ora: 21:17
Foto ilustruese

Në testet, këta fëmijë u treguan më mirë në mbikëqyrjen e udhëzimeve dhe treguan një dëshirë më të madhe për të kryer detyrën.

Shkencëtarët kanë gjetur tashmë se njerëzit preferojnë anën e majtë për të mbajtur fëmijën. Një studim i ri i kryer në Britani të Madhe sugjeron që fëmijët që mbajnë kukulla në dorën e majtë janë më të mençur dhe më social se fëmijët që preferojnë dorën e djathtë për mbajtjen dhe kontrollin e kukullave.

Sytë dhe truri janë të lidhura në një mënyrë që informacioni vizuel që marrim nga e majta transmetohet dhe përpunohet në anën e djathtë të trurit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...